Pages:
Author

Topic: Συζήτηση περί big blocks (κ.α.) - page 5. (Read 2963 times)

legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Απλώς για να ισχύει αυτό, πρέπει ακόμα και ο πιο αδικημένος άνθρωπος να έχει δυνατότητα να στήσει node.
Όχι αν το μοντέλο της μιας ομάδας βασίζεται στην καλή θέληση των ολίγων, όπως σε αυτό που οραματίζεται ο συμφορουμιτής σου.
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Το ιδιοφυές κομμάτι του bitcoin είναι πως δεν είναι δημοκρατικό. Αν διαφωνούν δύο ομάδες ατόμων, μπορούν να εκμεταλλευτούν τη φύση του, και να αλλάξουν μέρος του κώδικα προς όφελός τους. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να τρέχει ό,τι consensus rules θέλει, και με τα κατάλληλα επιχειρήματα να πείσει για την χρησιμότητά του.

Απλώς για να ισχύει αυτό, πρέπει ακόμα και ο πιο αδικημένος άνθρωπος να έχει δυνατότητα να στήσει node. Άρα, ενισχύεται η άποψη που εξέφρασα παραπάνω. Φυσικά κάθε διαφωνία ευπρόσδεκτη, αλλά εγώ θέλω να τονίσω ότι αυτή η ιδέα πάντα με συνεπαίρνει και μου δίνει δύναμη. Ότι δηλαδή όλοι μπορούμε να γίνουμε μέρος αυτής της αλυσίδας κι όχι οι λίγοι, όπως πχ στα σύγχρονα οικονομικά μοντέλα
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Γιατι λοιπον καιγομαστε να πρεπει να εχουμε το αντιγραφο ?
Μήπως επειδή το concept είναι να μην εμπιστεύεσαι τρίτους; Μήπως επειδή έτσι σέβεσαι την ασφάλεια και το απόρρυτό σου; Δεν καταλαβαίνω γιατί με αγνοείς, αν διαφωνείς πες μου με ποια εναλλακτική θα τα έχει αυτά ο χρήστης. Οι απαντήσεις στους προβληματισμούς σου βρίσκονται σε αυτό εδώ το φόρουμ.



Εδώ ας πούμε έχουμε διαφωνία.
Ευχαριστω για τον διαλογο , θεωρω πως δεν υπαρχει περιπτωση να συγκλινουν οι αποψεις μας .

Το ιδιοφυές κομμάτι του bitcoin είναι πως δεν είναι δημοκρατικό. Αν διαφωνούν δύο ομάδες ατόμων, μπορούν να εκμεταλλευτούν τη φύση του, και να αλλάξουν μέρος του κώδικα προς όφελός τους. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να τρέχει ό,τι consensus rules θέλει, και με τα κατάλληλα επιχειρήματα να πείσει για την χρησιμότητά του.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
....

Ευχαριστω για τον διαλογο , θεωρω πως δεν υπαρχει περιπτωση να συγκλινουν οι αποψεις μας . Καλυτερα να εκμεταλλευτουμε και οι δυο το χρονο μας με αλλο τροπο .

Edit . Θα σου προτεινα παντως να ασχοληθεις με κατι πιο παραγωγικο πχ https://twitter.com/chatbsv/status/1719001123057549345
Edit2. More LN drama incoming https://stacker.news/items/298135 . Οι maxis αρχιζουν να νιωθουν το δικο τους δηλητηριο .
Edit3. https://njump.me/nevent1qqsv5jyfh9gp2qnhruevrph39s2mspzfw3e9mx5avg0wenltrdjnnhgsx4pzg . Οταν οι ιδιοι οι devs παραδεχονται πως το LN εχει αποτυχει . Δε πειραζει , 8 χρονια στο βροντο Cheesy
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εγώ ακόμα περιμένω να μου εξηγήσει κάποιος γιατί το addressing στο internet παραμένει στα 32 bits (IPv4) και γιατί δεν έχει γίνει default το ανώτερο IPv6 με τα 128 bits και το ενσωματωμένο IPsec, παρά την τεράστια τεχνολογική πρόοδο των CPUs/routers εδώ και 40+ χρόνια...

Θα περιμένω πολύ ακόμα φαίνεται. Roll Eyes

Άλλο παράδειγμα:

Πώς θα σας φαινόταν το Fortnite αντί να έχει το mobile και τις κονσόλες ως lowest common denominator να ζητάει GeForce RTX 4090 ως minimum specs για διαστημικά γραφικά; Shocked

Γιατί οι εταιρίες ασχολούνται με την πλέμπα (mobile/consoles); Βλάκες θα είναι και αυτοί, δεν μπορεί...

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_effect
https://en.wikipedia.org/wiki/Metcalfe's_law

ΥΓ: Δεν το ήξερα ότι η Wikipedia έχει immutability όπως η BTC blockchain, εγώ νόμιζα ότι γίνεται edit συνέχεια. Όσο ζεις μαθαίνεις...
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Γιατι λοιπον καιγομαστε να πρεπει να εχουμε το αντιγραφο ? Και μην μου πεις οτι το decentralisation εχει σχεση με τα nodes , η netflix εχει πολλα datacenters ανα τον κοσμο . Αυτο σημαινει πως ειναι αποκεντρωμενη υπηρεσια ?

Η netflix εχει datacenters στον κόσμο, αλλά όλα της ανήκουν. Το bitcoin έχει nodes σε όλο τον κόσμο και κάθε ένα ανήκει σε συγκεκριμένο άνθρωπο. Προφανώς πολλοί έχουν >1 nodes.

Ένα node για μένα πρέπει να μπορεί να έχει και ο πιο φτωχός άνθρωπος του κόσμου, στην πιο απόμακρη περιοχή του κόσμου. Πρέπει να μπορει να το έχει για να έχει δική του εικόνα των συναλλαγών και να κάνει κι αυτός validate. Αν του μεγαλώσεις το blocksize, θα πρέπει να πληρώσει παραπάνω για εξοπλισμό και για δικτυακή ταχύτητα.

Καθημερινα λαμβανουμε και στελνουμε πληροφορια με Mbps , συντομα παμε σε Gbps και σε οτι εχει σχεση με το blockchain πρεπει να μεινουμε σταθεροι . Αν αυτο δεν ειναι δογμα τι να πω .

Ναι! Εμείς οι τυχεροί που ζούμε στην Ελλάδα. Διότι στη Γκάνα για παράδειγμα, 4 στους 10 δεν ήξεραν καν τι είναι το διαδίκτυο.

Επίσης με 1mb είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο να πετύχεις DoS attack. Όσο αυξάνεις το Block Size τόσο πιο εύκολο γίνεται.



hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Εδώ ας πούμε έχουμε διαφωνία. Ο καθένας το δικαιούται, να έχει το αντίγραφο του blockchain στο pc του.
Φαντασου που θα ηταν σημερα το διαδικτυο αν ο χρηστης ( γιατι χρηστης εισαι και εσυ , ελπιζω να μην εχεις διαφορετικη εντυπωση ) ειχε τη δυνατοτητα να υποχρεωσει τους παντες να κινηθουν συμφωνα με τα δικα του specs . Δηλαδη αν η γραμμη μου ειναι σε kbps κανενας να μην εχει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησει πιο μεγαλη ταχυτητα . Αναρωτιεσαι γιατι συγκεκριμενα για το blockchain ο καθενας δικαιουται να εχει αντιγραφο ? Γιατι οχι για οτιδηποτε αλλο ? Εχεις αντιγραφο ολης της wikipedia ? Ή της πανεπιστημιακης βιβλιοθηκης ? Δε νομιζω πως πολλοι εχουν τετοια αντιγραφα . Γιατι λοιπον καιγομαστε να πρεπει να εχουμε το αντιγραφο ? Και μην μου πεις οτι το decentralisation εχει σχεση με τα nodes , η netflix εχει πολλα datacenters ανα τον κοσμο . Αυτο σημαινει πως ειναι αποκεντρωμενη υπηρεσια ?

Quote
Το blocksize είναι φτιαγμένο για να διατηρεί την απαραίτητη πληροφορία. Κατ' εμέ, είναι σωστό το μέγεθος που έχει στο block το bitcoin. Δεν πιστεύω ότι η αλυσίδα φτιάχτηκε με σκοπό να κρατήσει όλη την πληροφορία σε κάθε live συναλλαγή. Κοινώς, δεν πιστεύω ότι αν αγοράσω λεμόνια από τον μανάβη θα πρέπει να καταγραφεί στο chain αμέσως. Το lightning δίνει τη δυνατότητα να ανοίξουμε channel με το μανάβη και να κάνουμε συναλλαγές. Όταν κλείσει το channel θα καταγραφεί στο chain η τελική εικόνα.  Εσυ θα καταλαβεις καλυτερα τα τεχνικα μερη .

Αυτό τι σημαίνει; Ότι θα μπορέσουμε (σε μεγάλο βάθος χρόνου) να φτιάξουμε on-top layers σαν το lightning για τις καθημερινές συναλλαγές.

Αυτό επίσης σημαίνει, πως δεν θα εγκρίνω, προσωπικά, καμία αύξηση του blocksize, ειδικά σε μεγέθη τάξης 16MB +.
Απαραιτητη συμφωνα με ποιον ? Οι δικες σου συναλλαγες μου ειναι αχρηστες οπως και οι δικες μου για εσενα . Οποτε η απαραιτητη πληροφορια πως οριζεται και απο ποιον ?

Τα καναλια δε χρειαζονται καν αλλο δικτυο/layer . Ολα αυτα θα μπορουσαν να γινουν χρησιμοποιωντας τις nLocktime και nSequence . Θα μπορουσες να ανοιξεις μια συναλλαγη με τον μαναβη της γειτονιας σου και βαζοντας εκει ενα ποσο να κλεινετε το λογαριασμο καθε τελος του μηνα ( κατα προσεγγιση ) . Οποτε και 1000 συναλλαγες να κανατε μονο το κλεισιμο θα ηταν onchain tx . Πχ https://wiki.bitcoinsv.io/index.php/Payment_Channels .
Το LN παει να "λυσει" προβληματα που ο δημιουργος τα ειχε σκεφτει απο την αρχη και λυνονται ολα onchain .  Με λιγα λογια το LN ειναι μια λυση σε ενα προβλημα που ουτε καν υπαρχει . Απο την αλλη , για να δουλεψει το LN αφαιρουνται σημαντικα κομματια που χρειαζονται για να δουλεψει το δικτυο σωστα . Οπως δηλωσε περηφανα ο Lopp μονο το 0,06% του αρχικου κωδικα του bitcoin ειναι πλεον το ιδιο me toy btc . Δυστυχως , οι πεποιθησεις που υπαρχουν στην κοινοτητα του btc δεν τους αφηνουν να βλεπουν τις εξελιξεις που τρεχουν . Οτι επιτυγχανεται σε bch και bsv βλεπουμε μετα απο χρονια να εφαρμοζονται στο btc , πραγματα που μεχρι χθες χλευαζοντουσαν , και εκ των υστερων να στηνονται πανηγυρια γιατι ξαναανακαλυπτουν την Αμερικη ( βλεπε bitvm ή OP_Vault Cheesy ) .
 Αντιλαμβανομαι τους προβληματισμους σου γιατι εχεις ξεκινησει με την πεποιθηση οτι το blocksize πρεπει να μεινει σταθερο . Θα σου προτεινα να σκεφτεις πως μπορει να δουλεψει το δικτυο σα να το αντιμετωπιζες χωρις εξωτερικη πληροφορηση .
Μου φαινεται παντως αδιανοητο ανθρωποι που ασχολουνται με τη τεχνολογια και τον προγραμματισμο να συζητανε για 1MB blocksize . Καθημερινα λαμβανουμε και στελνουμε πληροφορια με Mbps , συντομα παμε σε Gbps και σε οτι εχει σχεση με το blockchain πρεπει να μεινουμε σταθεροι . Αν αυτο δεν ειναι δογμα τι να πω .
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Σε μερικουσ μηνες ολοι θα εχουμε την απαντηση μας σε αυτο , ευτυχως ο COPA τον μηνυσε οποτε σιγουρα θα βγει ενα αποτελεσμα . Ειναι σημαντικο ομως να κατανοησεις πως η ταυτοτητα δεν αποδεικνυεται μονο με ενα signed message . Ή για να το θεσω αλλιως , το signing ειναι το τελευταιο κομματι . Δες το παραδειγμα του Charlie Lee ( litecoin ) . Πρωτα η κοινοτητα ηξερε ποιος ειναι , και στη συνεχεια υπεγραψε μηνυμα .

Φυσικά, για αυτό λέω παραπάνω πως θα αρχίσω να το θεωρώ σαν πιθανότητα, αλλά και πάλι δεν αρκεί.

Αν δεν αντιληφθεις αυτο που ειπα για το race to the bottom δε θα μπορεσεις ποτε να καταλαβεις για ποιο λογο γραφω οτι γραφω .

Καταλαβαίνω τι γράφεις. Πάντα ακούω διαφορετικές απόψεις γιατί μόνο έτσι πας μπροστά. Απλώς διαφωνώ και αυτό είναι θεμελιώδες δικαίωμα για όλους.

Ο πιο αδυναμος κρικος ( full node ) πλεον ειναι ο κυριαρχος παικτης . Ο καθε πικραμενος κραταει ενα παγκοσμιο δικτυο που μπορει να αλλαξει τον κοσμο στα δικα του μετρα και σταθμα .

Εδώ ας πούμε έχουμε διαφωνία. Ο καθένας το δικαιούται, να έχει το αντίγραφο του blockchain στο pc του.

Οπως εχω ξαναπει , ελπιζω οταν ο core ζητησει αυξηση του blocksize ολοι να κανετε αυτο που σας επεισαν τοσα χρονια .
Reject και UASF σε οποιαδηποτε προσπαθεια αλλαγης . Γιατι , αν γινει το αντιθετο , αυτο θα σημαινει πως οτι λεγαμε οι περιεργοι τοσα χρονια συμπεριλαμβανομενων και των "θεωριων συνομωσιας" εχει λογικη βαση .

Το blocksize είναι φτιαγμένο για να διατηρεί την απαραίτητη πληροφορία. Κατ' εμέ, είναι σωστό το μέγεθος που έχει στο block το bitcoin. Δεν πιστεύω ότι η αλυσίδα φτιάχτηκε με σκοπό να κρατήσει όλη την πληροφορία σε κάθε live συναλλαγή. Κοινώς, δεν πιστεύω ότι αν αγοράσω λεμόνια από τον μανάβη θα πρέπει να καταγραφεί στο chain αμέσως. Το lightning δίνει τη δυνατότητα να ανοίξουμε channel με το μανάβη και να κάνουμε συναλλαγές. Όταν κλείσει το channel θα καταγραφεί στο chain η τελική εικόνα.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι θα μπορέσουμε (σε μεγάλο βάθος χρόνου) να φτιάξουμε on-top layers σαν το lightning για τις καθημερινές συναλλαγές.

Αυτό επίσης σημαίνει, πως δεν θα εγκρίνω, προσωπικά, καμία αύξηση του blocksize, ειδικά σε μεγέθη τάξης 16MB +.

Και εχε στο μυαλο σου , πως οταν το blockchain επικρατησει σαν λυση μονο μια αλυσιδα θθα επιβιωσει . Ολα τα δεκαδες χιλιαδες υπολοιπα projects δε θα εχουν λογο υπαρξης .

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό. Απλώς διαφωνούμε στο ποια θα είναι αυτή. Θα το δείξει ο χρόνος...
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Άρα θεωρείς ότι οι maxis θέλουν να καταστρέψουν το bitcoin; Εγώ πάντως, που δεν είμαι bitcoin maximalist και είμαι απλώς bitcoin only, θεωρώ πως το PoW είναι το μοναδικό μοντέλο στο οποίο μπορεί να σταθεί το blockchain.
Οι maxis θελουν κατι που δεν εχει καμμια σχεση με το bitcoin . Θελουν ανωνυμια αντι για ψευδωνυμια για να μην ειναι υπολογοι των πραξεων τους . Θελουν fee market που απευθειας αποκλειει το μεγαλυτερο και ιδιως φτωχοτερο μερος του πληθυσμου . Ενδιαφερονται για hold και οχι για build . Ειναι τοσο πορωμενοι που αρνουνται να δουν τη πραγματικοτητα ( βλεπε turing complete , SPV solutions κλπ ) . Θελουν να δημιουργησουν ενα "race to the bottom" κανοντας τον πιο αδυναμο κρικο το σημαντικοτερο μερος του δικτυου που ολοι πρεπει να ακολουθθησουν τα spec του . Φαντασου που θα ηταν η ανθρωποτητα σημερα αν ολοι μας δεν ειχαμε δικαιωμα να χρησιμοποιησουμε οποιοδηποτε πλεονεκτημα απεναντι σε καποιον αλλο ( γνωσεις , χρημα , ερευνα κλπ ) .
Συμφωνω απολυτα πως το PoW ειναι το μοναδικο μοντελο που μπορει να δουλεψει σωστα , και αυτο γιατι ο καθενας εχει το δικαιωμα να συνεισφερει στη δημιουργια μιας οικουμενικης αληθειας ανεξαρτητα απο το ποσα χρηματα κατεχει . Αν εμβαθυνεις θα αντιληφθεις πως ο αριθμος των "full nodes" κανενα ρολο δε παιζει στην αποκεντρωση του δικτυου , αντιθετα δινει τη δυνατοτητα να δημιουργηθουν πιο φθηνες επιθεσεις .

Quote
Συμφωνώ ότι δεν έχει καμία σημασία ποιος είναι ο satoshi. Θεωρώ πως σαν άνθρωποι πρέπει να είμαστε λίγο καχύποπτοι όταν κάποιος άγνωστος μας λέει κάτι. Όχι στον υπερθετικό βαθμό, αλλά ας μην πιστεύουμε τα πάντα. Στο πλαίσιο αυτό, αδιαφορώντας για το ποιος έχει "δίκιο" ή "άδικο" και για να μην βασανίζουμε τα κεφάλια μας, εγώ θα αρχισω να θεωρώ σαν πιθανότητα -όχι να πιστέψω απαραίτητα- τον CSW μόνο όταν δω κρυπτογραφική απόδειξη ότι ελέγχει τα αρχικά blocks. Αν με ρωτάς, που δεν με ρωτάς και καλά κάνεις, θεωρώ πως δεν θα την δω ποτέ αυτή την απόδειξη.
Σε μερικουσ μηνες ολοι θα εχουμε την απαντηση μας σε αυτο , ευτυχως ο COPA τον μηνυσε οποτε σιγουρα θα βγει ενα αποτελεσμα . Ειναι σημαντικο ομως να κατανοησεις πως η ταυτοτητα δεν αποδεικνυεται μονο με ενα signed message . Ή για να το θεσω αλλιως , το signing ειναι το τελευταιο κομματι . Δες το παραδειγμα του Charlie Lee ( litecoin ) . Πρωτα η κοινοτητα ηξερε ποιος ειναι , και στη συνεχεια υπεγραψε μηνυμα .

Quote
Κοίτα, σαν προγραμματιστής μιλώντας, η αλήθεια είναι πως βγάζουμε λεφτά για να λύνουμε προβλήματα τεχνολογικής φύσης. Το "άλυτα" το δείχνει πάντα το αποτέλεσμα της έρευνας και της δουλειάς. Δεν γίνεται χωρίς έρευνα να πας μπροστά σε κανέναν τομέα. Ο satoshi (ακόμα κι αν είναι ο CSW όπως αναφέρεις), ήταν σίγουρα ένας ακαδημαικός άνθρωπος με προγραμματιστικές γνώσεις. Είναι απαραίτητοι και οι ακαδημαϊκοι και οι προγραμματιστές, αλλιώς δεν θα είχαμε αυτό το forum να μιλάμε τώρα ή δεν θα είχε, τέλος πάντων, αυτή τη θεματολογία.

Όσο για την ηθελημένη καθυστέρηση, δεν θέλω να πάρω θέση, όμως θα πω ότι διαφωνώ ριζικά με την αφοριστική γνώμη που αναφέρεις παραπάνω.

Γενικά όπως προανέφερα, δεν θέλω να βασανίζω το μυαλό μου σκεπτόμενος θεωρίες. Πρακτικά πράγματα μόνο, δουλειά και έρευνα. Οπότε, το αν και το γιατί καθυστερούν οι devs να βρουν "λύσεις", εγώ το βλέπω αλλιώς. Βλέπω αντί αυτού, όλα εκείνα τα επιτεύγματα που πετυχαίνει η κοινότητα και χαίρομαι με τις μικρές επιτυχίες μας. Για παράδειγμα, ο δημιουργός του Zeus wallet είναι Έλληνας και έχουμε μιλήσει σε κάποια φάση (έστω και λίγο, κυρίως για να τον ευχαριστήσω). Τον θεωρώ πολύ αξιόλογο άνθρωπο που έφτιαξε μια εφαρμογή για να βοηθήσει στο adoption. Άλλο παράδειγμα είναι ο Craig Raw που έφτιαξε το Sparrow. Ετοιμάζω, και λογικά θα του στείλω ένα Merge Request για να δει σχετικά με τη χρήση των paynyms στην εφαρμογή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που εσύ λες "βρηκαν χώρο να παίξουν", έχει και την οπτική που αναφέρω κι εγώ, όχι μόνο τη δική σου. Αντίστοιχα κάθε ένας από εμάς βάζει το λιθαράκι του και αυτό είναι το μαγικό πράγμα με το open source. Κυριολεκτικά όλοι μαζί, όσο καιρό κι αν πάρει, μπορούμε να κάνουμε πολλά όμορφα πράγματα.

Στο σημείο αυτό να πω πως αν όντως θεωρείς το BSV καλύτερο, μπορείς να συνεισφέρεις κι εσύ για το BSV. Αυτά που λέω πάνω δεν ισχύουν μόνο για το Bitcoin, αλλά για οτιδήποτε παθιάζει τον καθένα. Εγω προσωπικά έχω εντελώς διαφορετική άποψη για το BSV, αλλά σέβομαι όποιον προσπαθεί για όσα θεωρεί σωστά. Και η προσπάθεια δεν βρίσκεται πίσω από αυτό το post. Η προσπάθεια κρύβεται πίσω από το "παιχνίδι" που αναφέρεις παραπάνω.

Τέλος, το μόνο πράγμα που είναι αρκετά κακό με το LN, είναι ότι δεν υπάρχει πλουραλισμός στις επιλογές. Δυστυχώς για την ώρα έχουμε μόνο LND, CLN και Eclair. Εδώ η κοινότητα θέλει δουλειά ακόμα.
Αν δεν αντιληφθεις αυτο που ειπα για το race to the bottom δε θα μπορεσεις ποτε να καταλαβεις για ποιο λογο γραφω οτι γραφω . Αυτη τη στιγμη αν ειχαμε ακολουθησει ακομα και την προταση του Back θα ειμαστε σιγουρα στα 16 MB ανα block . Ολη η κοινοτητα θα ειχε αντιληφθει πως τα προβληματα που ελεγε ο core πως θα υπαρξουν με ενα hard fork θα ηταν απλως μια κακη αναμνηση και ολοι μαζι θα παλευαμε για να γινει το bitcoin μεγαλυτερο και δυνατοτερο . Δυστυχως η ανταρσια επικρατησε . Ο πιο αδυναμος κρικος ( full node ) πλεον ειναι ο κυριαρχος παικτης . Ο καθε πικραμενος κραταει ενα παγκοσμιο δικτυο που μπορει να αλλαξει τον κοσμο στα δικα του μετρα και σταθμα . Οπως εχω ξαναπει , ελπιζω οταν ο core ζητησει αυξηση του blocksize ολοι να κανετε αυτο που σας επεισαν τοσα χρονια . Reject και UASF σε οποιαδηποτε προσπαθεια αλλαγης . Γιατι , αν γινει το αντιθετο , αυτο θα σημαινει πως οτι λεγαμε οι περιεργοι τοσα χρονια συμπεριλαμβανομενων και των "θεωριων συνομωσιας" εχει λογικη βαση .

Χαιρομαι που βλεπεις τα πραγματα με πιο ανοιχτο μυαλο σε σχεση τη μεγαλυτερη μεριδα των μελων της κοινοτητας του btc . Μιας και υπαρχει ενδεχομενο να συνεισφερεις , θα σου προτεινα κοιταξεις τι γινεται και σε bch και bsv . Και εχε στο μυαλο σου , πως οταν το blockchain επικρατησει σαν λυση μονο μια αλυσιδα θθα επιβιωσει . Ολα τα δεκαδες χιλιαδες υπολοιπα projects δε θα εχουν λογο υπαρξης .
sr. member
Activity: 406
Merit: 896

Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις back-up τα κανάλια σου με τον απλό τρόπο που υπάρχει στα HD wallets (seed phrase). Εδώ πρέπει να κρατάς κάθε commitment transaction για να ασκήσεις penalty αν χρειαστεί. Τα αντίστοιχα "private keys" δηλαδή αλλάζουν κάθε φορά που κάνεις συναλλαγή.


Έχεις δίκιο, ζητώ συγγνώμη γιατί δεν είχα καταλάβει ότι αναφερόμαστε στο backup του ln node, αλλά του bitcoin node.

Φυσικά το backup στο ln χρήζει άπειρης βελτίωσης.


Το κακό με το lightning δεν είναι το σύνολο των implementations. Δυστυχώς, έχει θεμελιώδεις περιορισμούς για τον μέσο χρήστη Bitcoin, αλλά δεν θα πετυχαίναμε global adoption με αυτό μόνο ούτως ή άλλως.

Απλώς όταν έχεις πολλαπλές ομάδες και ανθρώπους να δουλεύουν, θα δοθούν λύσεις σε πολλαπλά επίπεδα. Οπότε η γνώμη μου είναι ότι και λύσεις στο backup επίπεδο, θα δοθεί ευκολότερα αν αυξηθούν τα μυαλά που δουλεύουν σε αυτό.
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Τέλος, το μόνο πράγμα που είναι αρκετά κακό με το LN, είναι ότι δεν υπάρχει πλουραλισμός στις επιλογές. Δυστυχώς για την ώρα έχουμε μόνο LND, CLN και Eclair. Εδώ η κοινότητα θέλει δουλειά ακόμα.
Το κακό με το lightning δεν είναι το σύνολο των implementations. Δυστυχώς, έχει θεμελιώδεις περιορισμούς για τον μέσο χρήστη Bitcoin, αλλά δεν θα πετυχαίναμε global adoption με αυτό μόνο ούτως ή άλλως.

Όχι έχεις δίκιο σε αυτό. Είναι πρόβλημα η πολυπλοκότητα για τα LN nodes. Δεν είναι όσο απλό είναι το Bitcoin node, απαιτεί κάποια manual εργασία.
Πέρα από την manual εργασία (που διορθώνεται δεν είναι θέμα), το πρόβλημα είναι πως πρέπει να τρέχει ένα PC συνέχεια. Αυτό το θέμα δεν υπήρχε πριν. Αν έπεφτε ο full node σου, δεν γινόταν κάτι. Τον ξεκίναγες αργότερα, και κατέβαζε blocks που έγιναν mined όσο έλειπες. Εδώ έτσι και συμβεί αυτό για μεγάλο χρονικό διάστημα, κινδυνεύεις να χάσεις τα λεφτά.

Μα νομίζω πως με τις υπάρχουσες λύσεις είμαστε εντάξει. Οχι;
Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις back-up τα κανάλια σου με τον απλό τρόπο που υπάρχει στα HD wallets (seed phrase). Εδώ πρέπει να κρατάς κάθε commitment transaction για να ασκήσεις penalty αν χρειαστεί. Τα αντίστοιχα "private keys" δηλαδή αλλάζουν κάθε φορά που κάνεις συναλλαγή.



Ακόμα και στα Linux distros υπάρχει debate εδώ και 20 χρόνια ποιό είναι το σωστό, το ορθόδοξο GNU/Linux (βλ. Ubuntu vs Debian debates στο adslgr).
Το "σωστό" το ορίζει ο καθένας με βάση αυτά που δίνει προτεραιότητα. Εγώ έχω Ubuntu γιατί πάνω απ' όλα long-term support και ενεργό development. Κάποιος άλλος θα διαλέξει Red Hat για stability. Άλλοι διαλέγουν Arch Linux γιατί θέλουν flexibility και πλήρες OS customization. Θα έλεγα πως αυτός ο "πόλεμος" των distro είναι το φυσιολογικό side effect του να επιτρέπεις στον άνθρωπο να πειράξει το λειτουργικό όπως νομίζει αυτός. Δεν υπάρχει "καλύτερο OS", υπάρχουν tradeoffs.
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά η πολυπλοκότητα του να στήσεις ένα LN node. Για κάποιον που έχει Linux/BSD γνώσεις, ΟΚ, δεν είναι κάτι τρομερό.

Όχι έχεις δίκιο σε αυτό. Είναι πρόβλημα η πολυπλοκότητα για τα LN nodes. Δεν είναι όσο απλό είναι το Bitcoin node, απαιτεί κάποια manual εργασία.

Ακόμα και για το backup μπορούν να βρεθούν λύσεις και απορώ πως δεν έχουν βρεθεί ακόμα... το BTC δεν ξεκίνησε με seed phrases το 2009. Έπρεπε να κάνεις χειροκίνητο backup το wallet.dat (ας πούμε σε ένα DVD που είναι σχετικά αξιόπιστο WORM μέσο).

Μα νομίζω πως με τις υπάρχουσες λύσεις είμαστε εντάξει. Οχι; Εννοώ και τώρα μπορείς να κάνεις backup το wallet.dat σου αν τρέχεις δικό σου Bitcoin Core. Αν δεν τρέχεις, νομίζω το seed phrase είναι ο ευκολότερος τρόπος να αναπαραστήσεις και να αποθηκεύσεις το entropy που παράγει το wallet σου. Σκέψου ότι μιλάμε για 128 ή 256 bits. Έχω κάνει την άσκηση μπας και σκεφτώ κάτι καλύτερο, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Αν βρεις κάτι, εδώ είμαστε να το δούμε και να γράψουμε BIP να το κάνουν consider οι devs.
 
Ε, βάζω στοίχημα άνετα ότι ούτε σε 100 χρόνια δεν θα έχει επιτευχθεί καθολική ομοφωνία για το «σωστό» block size.

Πιθανόν, αλλά δεν νομίζω ότι μας δημιουργεί πρόβλημα αυτό. Εντάξει, κάποιες φορές στις συζητήσεις ανεβαίνουν οι τόνοι. Πάντως, εγώ αν ποτέ το bitcoin πάρει δρόμο με τον οποιο δεν συμφωνώ, απλώς θα το απορρίψω. Είναι απλώς η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Δεν έχω δογματισμό, όπως πχ λένε "ομάδα δεν αλλάζεις". Αν το bitcoin κάνει development με το οποιο διαφωνώ ριζικά, δεν έχει νόημα να το ακολουθήσω.

Ακόμα και στα Linux distros υπάρχει debate εδώ και 20 χρόνια ποιό είναι το σωστό, το ορθόδοξο GNU/Linux (βλ. Ubuntu vs Debian debates στο adslgr).

Ναι, αλλά αν το δεις αλλιώς, πλάκα έχει. Γιατί, αν σε ρωτήσω ποιο είναι το καλύτερο linux distro, λογικά θα μου απαντήσεις ποιο είναι το "αγαπημένο" σου, αλλά όχι απαραίτητα το καλύτερο. Εγώ μετά από διάφορες αλλαγές, κατέληξα στην απλότητα του Ubuntu. Ο κολλητός μου έχει Mint από όταν ξεκίνησε και δεν άλλαξε ποτέ.

Μόνο στο Bitcoin community έχω δει τόση φασαρία για ένα φαινόμενο που ισχύει καθολικά στον πλανήτη Γη. Roll Eyes

Εε νομίζω υπερβάλλεις. Είμαστε καλοί στη φασαρία, αλλά υπάρχουν communities που γίνεται πανικός. Αν ανοίξεις το reddit, ο κόσμος διχάζεται για τόσα θέματα που αρχίζεις πλέον να πιστεύεις ότι το κάνουν για πλάκα.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Τέλος, το μόνο πράγμα που είναι αρκετά κακό με το LN, είναι ότι δεν υπάρχει πλουραλισμός στις επιλογές. Δυστυχώς για την ώρα έχουμε μόνο LND, CLN και Eclair. Εδώ η κοινότητα θέλει δουλειά ακόμα.
Δηλαδή πόσα χρειάζονται; Πόσες σοβαρές εναλλακτικές υπάρχουν έναντι του Bitcoin Core;

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα, αλλά η πολυπλοκότητα του να στήσεις ένα LN node. Για κάποιον που έχει Linux/BSD γνώσεις, ΟΚ, δεν είναι κάτι τρομερό.

Ακόμα και για το backup μπορούν να βρεθούν λύσεις και απορώ πως δεν έχουν βρεθεί ακόμα... το BTC δεν ξεκίνησε με seed phrases το 2009. Έπρεπε να κάνεις χειροκίνητο backup το wallet.dat (ας πούμε σε ένα DVD που είναι σχετικά αξιόπιστο WORM μέσο).

Πάντως η όλη διαμάχη BTC vs forks μου θυμίζει την διαμάχη Επίσημης Εκκλησίας vs Παλαιοημερολογίτες. Εκεί δεν τα βρίσκουν αναφορικά με το «σωστό» ημερολόγιο κοντά 100 χρόνια τώρα. Grin

Και το αστείο είναι ότι και οι Παλαιοημερολογίτες έχουν σπάσει σε υπο-ομάδες (BCH vs BSV vibes anyone? Cheesy).

Ε, βάζω στοίχημα άνετα ότι ούτε σε 100 χρόνια δεν θα έχει επιτευχθεί καθολική ομοφωνία για το «σωστό» block size.

Δεχτείτε ότι η ανθρώπινη φύση είναι φυλετική, είναι δηλαδή στο "firmware" (DNA) μας να σπάει σε φυλές των 150 ατόμων max (πάντα αυτό συμβαίνει νομοτελειακά όταν ένα συλλογικό σχήμα μεγαλώσει αρκετά, δημιουργούνται φυγόκεντρες τάσεις βαλκανοποίησης) και προχωρήστε παρακάτω, μην είστε τόσο butthurt κάποιοι.

Αν δεν τα βρήκαν στην Εκκλησία (κι εκεί επικαλούνται τις γραφές συχνά-πυκνά), μην περιμένετε να τα βρουν ούτε όσοι επικαλούνται τις «γραφές» του Όσιου Σατόσιου. Cool

Ακόμα και στα Linux distros υπάρχει debate εδώ και 20 χρόνια ποιό είναι το σωστό, το ορθόδοξο GNU/Linux (βλ. Ubuntu vs Debian debates στο adslgr).

ΥΓ: Δεν είναι τυχαίο ότι στην πολιτική υπάρχει ο όρος βαλκανοποίηση.

Ακόμα και στην βιολογία παρατηρούμε το φαινόμενο του branching... πόσα και πόσα είδη χωρίστηκαν από το αρχικό, αλλά αρκετά εξαφανίστηκαν.

Ακόμα και στα κόμματα, π.χ. ΚΚΕ, ΚΚΕ (μ-λ), Μ-Λ ΚΚΕ.

Μόνο στο Bitcoin community έχω δει τόση φασαρία για ένα φαινόμενο που ισχύει καθολικά στον πλανήτη Γη. Roll Eyes
sr. member
Activity: 406
Merit: 896

Καλησπέρα σε όλους.

Και για να το θεσω αλλιως ο τελικος τους στοχος ( maxis ) ειναι να δημιουργησουν την εντυπωση πως το PoW ειναι αποτυχημενο μοντελο , να φτασουν τους miners καποια στιγμη προ τετελεσμενων γεγονοτων που δε θα ειναι κερδοφοροι και να περασει το project στη ληθη

Άρα θεωρείς ότι οι maxis θέλουν να καταστρέψουν το bitcoin; Εγώ πάντως, που δεν είμαι bitcoin maximalist και είμαι απλώς bitcoin only, θεωρώ πως το PoW είναι το μοναδικό μοντέλο στο οποίο μπορεί να σταθεί το blockchain.

Τωρα στο θεμα του CSW , δε με ενδιαφερει αν ειναι ο satoshi . Εχω διαβασει ολα τα posts του satoshi , εχω διαβασει σχεδον οτι υπαρχει για τον CSW και βλεπω πως υπαρχει μια συνεχεια στη λογικη . Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πως το bsv ειναι πολυ πιο κοντα στο οραμα που ειχε ο δημιουργος . Αν εχω δικιο ή αδικο ο καιρος θα το δειξει . Σιγουρα παντως δεν ειναι η τιμη που θα δειξει αν η θεωρηση μου ειναι σωστη ή λαθος . Και το google σε καποια στιγμη κατα το dot.com bubble ήταν το outsider αλλα αποδειχθηκε πως ηταν η υπηρεσια που η κοινωνια χρειαζοταν σε αντιθεση με τις υπολοιπες μηχανες αναζητησης που πουλουσαν φυκια για μεταξωτες κορδελες ( οτι κανει το btc σημερα λεγοντας σου πως η τιμη ανταποκρινεται στην αξια του ) .

Συμφωνώ ότι δεν έχει καμία σημασία ποιος είναι ο satoshi. Θεωρώ πως σαν άνθρωποι πρέπει να είμαστε λίγο καχύποπτοι όταν κάποιος άγνωστος μας λέει κάτι. Όχι στον υπερθετικό βαθμό, αλλά ας μην πιστεύουμε τα πάντα. Στο πλαίσιο αυτό, αδιαφορώντας για το ποιος έχει "δίκιο" ή "άδικο" και για να μην βασανίζουμε τα κεφάλια μας, εγώ θα αρχισω να θεωρώ σαν πιθανότητα -όχι να πιστέψω απαραίτητα- τον CSW μόνο όταν δω κρυπτογραφική απόδειξη ότι ελέγχει τα αρχικά blocks. Αν με ρωτάς, που δεν με ρωτάς και καλά κάνεις, θεωρώ πως δεν θα την δω ποτέ αυτή την απόδειξη.

Ακαδημαϊκοι και προγραμματιστες , που δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικη οικονομια βρηκαν ενα χωρο για να παιξουν ( ενω πληρωνονται βεβαια ) για να λυσουν προβληματα - πολυ πιθανον - αλυτα , καθυστερωντας μια τεχνολογια που θα αλλαξει τον κοσμο για να κανουν το χαβαλε τους γεμιζοντας παραλληλα τις τσεπες τους . Εννοειται πως για αυτους , οσο πιο πολυ καθυστερησουν να βρουν "λυσεις" τοσο καλυτερα . Βεβαια , ακομα και τωρα , η μαζα δε μπορει να αντιληφθει πως το δουλεμα που εφαγε δε θα οδηγησει πουθενα . Αλλωστε , αρκετοι απο αυτους διαφημιζουν τον εαυτο τους ως 80 iq plebs που απ'οτι φαινεται δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα  Wink .

Κοίτα, σαν προγραμματιστής μιλώντας, η αλήθεια είναι πως βγάζουμε λεφτά για να λύνουμε προβλήματα τεχνολογικής φύσης. Το "άλυτα" το δείχνει πάντα το αποτέλεσμα της έρευνας και της δουλειάς. Δεν γίνεται χωρίς έρευνα να πας μπροστά σε κανέναν τομέα. Ο satoshi (ακόμα κι αν είναι ο CSW όπως αναφέρεις), ήταν σίγουρα ένας ακαδημαικός άνθρωπος με προγραμματιστικές γνώσεις. Είναι απαραίτητοι και οι ακαδημαϊκοι και οι προγραμματιστές, αλλιώς δεν θα είχαμε αυτό το forum να μιλάμε τώρα ή δεν θα είχε, τέλος πάντων, αυτή τη θεματολογία.

Όσο για την ηθελημένη καθυστέρηση, δεν θέλω να πάρω θέση, όμως θα πω ότι διαφωνώ ριζικά με την αφοριστική γνώμη που αναφέρεις παραπάνω.

Γενικά όπως προανέφερα, δεν θέλω να βασανίζω το μυαλό μου σκεπτόμενος θεωρίες. Πρακτικά πράγματα μόνο, δουλειά και έρευνα. Οπότε, το αν και το γιατί καθυστερούν οι devs να βρουν "λύσεις", εγώ το βλέπω αλλιώς. Βλέπω αντί αυτού, όλα εκείνα τα επιτεύγματα που πετυχαίνει η κοινότητα και χαίρομαι με τις μικρές επιτυχίες μας. Για παράδειγμα, ο δημιουργός του Zeus wallet είναι Έλληνας και έχουμε μιλήσει σε κάποια φάση (έστω και λίγο, κυρίως για να τον ευχαριστήσω). Τον θεωρώ πολύ αξιόλογο άνθρωπο που έφτιαξε μια εφαρμογή για να βοηθήσει στο adoption. Άλλο παράδειγμα είναι ο Craig Raw που έφτιαξε το Sparrow. Ετοιμάζω, και λογικά θα του στείλω ένα Merge Request για να δει σχετικά με τη χρήση των paynyms στην εφαρμογή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτό που εσύ λες "βρηκαν χώρο να παίξουν", έχει και την οπτική που αναφέρω κι εγώ, όχι μόνο τη δική σου. Αντίστοιχα κάθε ένας από εμάς βάζει το λιθαράκι του και αυτό είναι το μαγικό πράγμα με το open source. Κυριολεκτικά όλοι μαζί, όσο καιρό κι αν πάρει, μπορούμε να κάνουμε πολλά όμορφα πράγματα.

Στο σημείο αυτό να πω πως αν όντως θεωρείς το BSV καλύτερο, μπορείς να συνεισφέρεις κι εσύ για το BSV. Αυτά που λέω πάνω δεν ισχύουν μόνο για το Bitcoin, αλλά για οτιδήποτε παθιάζει τον καθένα. Εγω προσωπικά έχω εντελώς διαφορετική άποψη για το BSV, αλλά σέβομαι όποιον προσπαθεί για όσα θεωρεί σωστά. Και η προσπάθεια δεν βρίσκεται πίσω από αυτό το post. Η προσπάθεια κρύβεται πίσω από το "παιχνίδι" που αναφέρεις παραπάνω.

Τέλος, το μόνο πράγμα που είναι αρκετά κακό με το LN, είναι ότι δεν υπάρχει πλουραλισμός στις επιλογές. Δυστυχώς για την ώρα έχουμε μόνο LND, CLN και Eclair. Εδώ η κοινότητα θέλει δουλειά ακόμα.



hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Το debate για τα μεγάλα Blocks στο bitcoin τελείωσε με την εφαρμογή του SegWit. Και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ξανα ανοίξει με όσα έγιναν.

Θα ξανανοιξει , απλα με νεους πρωταγωνιστες απο τη σημερινη κοινοτητα του btc . Ηδη βλεπεις οτι εχουν χωριστει σε ordinals και non ordinals , αυτους που θελουν επαναφορα καποιων ( που σιγα σιγα θα γινουν ολα ) OP codes και αλλα που επονται οσο το LN θα αποδεικνυει πως ηταν μια στοχευμενα αποτυχημενη προσπαθεια που απλα καθυστερηαε το adoption ( 8 χρονια περασαν απο το paper και τωρα αντιλαμβανονται πως ποτε δε θα δουλεψει οπως ελεγαν , παλι καλα ) .
Για το θεμα των OP codes δεν εχει γινει ντορος ακομα βεβαια , αλλα λογω του οτι οσο πιο πολλα επανερχονται , τοσο περισσοτερο χωρο θα θελουν για τα scripts , αρα στριμωγμα στα blocks και μια ακομα επιβαρυνση στα fees ( ωραιο πραγμα το fee market ) , φαντασου τι γκρινια θα υπαρξει . Το παραδεχθηκε και ο super αν ειδες τη συνεντευξη που ειχα ποσταρει πιο πανω οτι το blocksize δε φτανει αν αρχισουν να μπαινουν πολλοι . Για να δουμε οταν ξεκινησουν τα defi-α , αφου ανοιγει ο δρομος με το bitvm , ποσο συντομα θα δουμε ενα ακομα fork . Λογικα θα ειναι μετα το halving , αλλα ποτε δε ξερεις .
Και για μια ακομα φορα θα επικρατησει οχι η λογικη αλλα το ποιος μανιπουλαρει την κοινοτητα καλυτερα ( οι τροτσκιστες εχουν ταλεντο σε αυτα οποτε μαλλον αξυριστος θα ειναι o νικητης  Wink ) . 
legendary
Activity: 2394
Merit: 1411
Leading Crypto Sports Betting & Casino Platform
Λοιπόν έκατσα και έγραψα τις σκέψεις μου σε ένα post το οποίο κατέληξε μεγάλο λες και ήταν άρθρο...  Ρίξτε μια ματιά:
https://bitcointalksearch.org/topic/m.63049838

Είναι κάπως περίεργο που αυτό εδώ το post έχει καταλήξει να είναι το πιο πολυσυζητημένο θέμα στην Ελληνική κοινότητα εδώ. Βέβαια η αντιπαράθεση τραβάει και το θέμα παίρνει πολύ συζήτηση οπότε δεν μου κάνει εντύπωση. Αλλά και πάλι, νομίζω είμαστε λίγο αποσυνδεδεμένοι απ' την πραγματικότητα του crypto στην Ελλάδα που πλέον είναι πολύ διαφορετική. Το debate για τα μεγάλα Blocks στο bitcoin τελείωσε με την εφαρμογή του SegWit. Και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα μπορούσε να ξανα ανοίξει με όσα έγιναν.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294


 Grin
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Ενδιαφερουσα συζητηση μεταξυ Xiaohui Liu και super testnet στον LaVerde . Ακομα πιο ενδιαφερον να ακους τον super να παραδεχεται την ανωτεροτητα του  Lips sealed . Ωραιο το παραδειγμα σε σχεση με τα smart contracts πως το btc ειναι στην ουσια ενα αεροπλανο που του εχουν αφαιρεσει τον κινητηρα και βασικα μερη , το σπρωχνουν στο γκρεμο και λενε πως πεταει Grin .
"First they ignore you. Then they ridicule you. And then they attack you and want to burn you. And then they build monuments to you" . Ο καιρος γαρ εγγυς .
https://www.youtube.com/watch?v=oZR-r01YaUU

Edit . Και για να τελειωνει η παραμυθα οτι το LN ειναι το μελλον για adoption του btc ακουστε και την αποψη δυο εκ των devs https://youtu.be/Xj8S034PEGo?t=15851 . Ολη η συζητηση ( αν εχετε χρονο δειτε τη ) δειχνει ακριβως το προβλημα που προεκυψε μετα απο καποιο σημειο στο bitcoin . Ακαδημαϊκοι και προγραμματιστες , που δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικη οικονομια βρηκαν ενα χωρο για να παιξουν ( ενω πληρωνονται βεβαια ) για να λυσουν προβληματα - πολυ πιθανον - αλυτα , καθυστερωντας μια τεχνολογια που θα αλλαξει τον κοσμο για να κανουν το χαβαλε τους γεμιζοντας παραλληλα τις τσεπες τους . Εννοειται πως για αυτους , οσο πιο πολυ καθυστερησουν να βρουν "λυσεις" τοσο καλυτερα . Βεβαια , ακομα και τωρα , η μαζα δε μπορει να αντιληφθει πως το δουλεμα που εφαγε δε θα οδηγησει πουθενα . Αλλωστε , αρκετοι απο αυτους διαφημιζουν τον εαυτο τους ως 80 iq plebs που απ'οτι φαινεται δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα  Wink .


sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Βέβαια όταν κάποιοι κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου για την επερχόμενη δυστοπία είμαστε συνωμοσιολόγοι/doomsayers... Roll Eyes

Έχουμε να ζήσουμε ακόμα πολλές «κρίσεις» μέχρι το 2030.
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Το παράδοξο του HmmMAA: μας έχει όλους στο ignore, αλλά γράφει μόνο εκεί που εμείς απαντάμε.

Το μελλον που θα οδηγησει το bitcoin σε global adoption  Tongue Grin Smiley https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/lightning-dev/2023-October/004154.html
Αν δε σε πειράζει να μας μίλαγες και με λόγια εκτός από άσχετα links και μηνύματα σε τοίχους; Θα ήταν καλό. Το σιδηρόδρομο που έγραψα προηγουμένως στο νήμα να φανταστώ το παρέλειψες.

Και ευχαριστα νεα για τα mixers , ε ρε να παιρνεις απλως μερος σε campaigns και να βρεθεις μπλεγμενος σε υποθεσεις τρομοκρατιας . https://www.fincen.gov/news/news-releases/fincen-proposes-new-regulation-enhance-transparency-convertible-virtual-currency
Πολύ άσχημα νέα, πράγματι. Είναι πολύ άδικο αυτό που συμβαίνει, και αν περάσει θα την πληρώσουν κυρίως αθώοι.
Pages:
Jump to: