Pages:
Author

Topic: Συζήτηση περί big blocks (κ.α.) - page 4. (Read 2938 times)

legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Εντομεταξύ ο satoshi ήταν ο ίδιος που το άλλαξε σε 1 MB από 32 MB: https://en.bitcoin.it/wiki/Scalability_FAQ#What_is_the_short_history_of_the_block_size_limit.3F.

Γενικά από τα λόγια και τις πράξεις του satoshi είμαι ειλικρινά μπερδεμένος για το αν ήταν big blocker ή small blocker. Από τη μία έριξε το block size limit σε 1 MB χωρίς να μας πει τίποτα, από την άλλη έλεγε πως το παρόν σύστημα δεν προορίζεται για mass adoption, κι ότι οι λίγοι nodes που θα μείνουν θα είναι big farms. Αλλά στο ίδιο ποστ αναφέρει και το εξής:
Quote
The rest will be client nodes that only do transactions and don't generate.

Κάποιος θα μπορούσε να ερμηνεύσει πως μιλάει γενικά για full nodes, αλλά μου φαίνεται πιο πιθανό να μιλάει για mining nodes, το οποίο είναι σωστό μεν. Δεν κάνουμε όλοι mine με CPU όπως τότε. Αλλά το να οραματιζόταν ένα δίκτυο που δε θα μπορείς να τρέχεις τον δικό σου node με όλα τα οφέλη που παρέχει αυτό, δυσκολεύομαι λίγο να το πιστέψω.

Στο wiki αναφέρονται τα security implications του να αυξηθεί αυθαίρετα το block size από τον Greg Maxwell: https://en.bitcoin.it/wiki/User:Gmaxwell/features#Proofs.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Θα τρίζουν τα κόκαλα του Satoshi ότι δήθεν ήθελε 4GB blocks...  Roll Eyes
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Επισης , να εχεις μια υπεροχη μερα !
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Αφηνεις το programmable απ΄εξω , μαλλον επιτηδες αλλα θα το παραβλεψω .

Δεν αφήνω τίποτα απ'έξω και σίγουρα όχι επίτηδες. Όταν δεν απαντάω σε κάτι είναι επειδή δεν θέλω να απαντήσω ή επειδή δεν θέλω να πω κάτι. Οπότε μην προδικάζεις γιατί δεν έχει κανένα νόημα.

Γιατι λοιπον αφου ειναι μονο οι ηλεκτρονικες συναλλαγες ο σκοπος , ο ιδιος ο δημιουργος εκανε πρωτος διαφορετικη χρηση εγγραφοντας το timestamp message πανω στην αλυσιδα ? Γιατι ειχε βαλει το OP_pushdata4 με δυνατοτητα να μπορεις να κανεις push 4 GB ? Εδω σε θελω καβουρα ....

OP_pushdata4 -> δεν μπορεί καν να χρησιμοποιηθεί.
timestamp -> ποιο το πρόβλημα με το timestamp;

Βασικά άσε μην μου απαντήσεις. Όντως θα μείνω σε αυτό που είχες πει:

Ευχαριστω για τον διαλογο , θεωρω πως δεν υπαρχει περιπτωση να συγκλινουν οι αποψεις μας . Καλυτερα να εκμεταλλευτουμε και οι δυο το χρονο μας με αλλο τροπο .

Καλή συνέχεια.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Καλά το λέει, το Bitcoin είναι distributed ledger. Σύμφωνα με το whitepaper: "To solve this, we proposed a peer-to-peer network using proof-of-work to record a public history of transactions". Το ίδιο πράγμα με τον satoshi λεει. Άρα δεν άλλαξε κάτι. Πάνω στο Bitcoin υπάρχει το native coin BTC. Με βάση τα attributes του Bitcoin και τις σταθερές μεταβλητές του, η μόνη χρήση που πρέπει να έχει το bitcoin είναι το BTC, δηλαδή οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Προσωπικά, όπως έχω πει, είμαι ενάντια σε inscriptions, ordinals και οτιδήποτε άλλο πέρα από financial usage.

Αφηνεις το programmable απ΄εξω , μαλλον επιτηδες αλλα θα το παραβλεψω . Γιατι λοιπον αφου ειναι μονο οι ηλεκτρονικες συναλλαγες ο σκοπος , ο ιδιος ο δημιουργος εκανε πρωτος διαφορετικη χρηση εγγραφοντας το timestamp message πανω στην αλυσιδα ? Γιατι ειχε βαλει το OP_pushdata4 με δυνατοτητα να μπορεις να κανεις push 4 GB ? Εδω σε θελω καβουρα ....
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Lopp: Yeah, I mean at a very low technical level, Bitcoin is not money. We use Bitcoin as money because of the interesting attributes that the system has. But ultimately this is a distributed programmable database.

Καλά το λέει, το Bitcoin είναι distributed ledger. Σύμφωνα με το whitepaper: "To solve this, we proposed a peer-to-peer network using proof-of-work to record a public history of transactions". Το ίδιο πράγμα με τον satoshi λεει. Άρα δεν άλλαξε κάτι. Πάνω στο Bitcoin υπάρχει το native coin BTC. Με βάση τα attributes του Bitcoin και τις σταθερές μεταβλητές του, η μόνη χρήση που πρέπει να έχει το bitcoin είναι το BTC, δηλαδή οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Προσωπικά, όπως έχω πει, είμαι ενάντια σε inscriptions, ordinals και οτιδήποτε άλλο πέρα από financial usage.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Το ότι το Bitcoin είναι κάτι ευρύτερο από απλή χρηματιστηριακή σπέκουλα είναι κάτι που το λέμε εδώ και καιρό κάποιοι:

https://bitcointalksearch.org/topic/btc-5471251

Είναι κάτι που θα μας οδηγήσει σε Type 1 civilization (Kardashev scale) και αργότερα και Dyson sphere... καμία σχέση με τις δυστοπικές ονειρώξεις σου για αστυνομικό κράτος με κάμερες κάθε 2 μέτρα.

Κατά τα άλλα θεωρείς ότι "δικαιώνεσαι" τρομάρα σου. Cheesy
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Το πως άλλαξαν οι καιροί με βάση το bold κείμενο μόνο εσύ ξέρεις.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
https://twitter.com/criptoluis/status/1721563407596355650

Lopp σε συνεντευξη :

"CriptoLuis: I just had an interview with the guys from Simple Proof, they used the Open Time Stamp Protocol to check on the elections of Guatemala. What do you think about these kinds of applications and potential applications?

Lopp: Yeah, I mean at a very low technical level, Bitcoin is not money. We use Bitcoin as money because of the interesting attributes that the system has. But ultimately this is a distributed programmable database.

And while the functionality that the protocol in the database allow you is very limited on purpose to give you a strong level of security, there is still some flexibility in what you can do. And over the years what we found is there's almost an element of discovery of what happens in this ecosystem. And there's very creative people come along and they find ways to use the protocol that others didn't even envision. So that's what we're seeing happen, people continuing to build new utility, new applications."

"CriptoLuis: So in that line of thought, what do you think the future of #Bitcoin is going to be?

Lopp: Well, I certainly have my optimistic takes of where I would like to see it go. I obviously want to see adoption continuing. The main thing that I'm focused on is making it easier and easier for people to take self-custody. That's always going to be a challenge where we're facing these third-party custodians who have a massive advantage. The advantage that they have is at least two-fold. One, it's where a lot of the on ramping is still happening. So it's the sort of default where a lot of people are coming into Bitcoin.

I am optimistic. I've been seeing, especially with Lightning, more people directly receiving Lightning payments. If you're getting paid in Bitcoin, then you're less likely to, I think, have that go to a trusted third party.

The other thing is that the technology is going to continue to evolve faster and faster as more developers come in. So it's not even really possible for us to envision what the world might look like 10 years from now. But I do think that people are going to find ways to leverage this distributed database to secure a variety of different things beyond just money."

Ε ρε , πως αλλαζουν οι καιροι κι απ'το να εισαι κατηγορος σε αυτα που ελεγαν αλλοι πριν χρονια πλεον να τα ασπαζεσαι . Αλλα ετσι θα γινει με τους maxis , δυστυχως δε θα εξαφανιστουν απο ντροπη αλλα θα περασουν σε "νεες" νοοτροπιες κουβαλωντας παντα την ηλιθιοτητα για τις "πρωτοτυπες" ιδεες τους μιας και ως γνωστον " ο εξυπνος παραδεχεται , ο πονηρος δικαιολογειται , ο ηλιθιος επιμενει " . Ισως μετα απο χρονια να ξαναανακαλυψουν τον τροχο .
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Και ενα interactive "παιχνιδι" για την εμπιστοσυνη https://ncase.me/trust/ αν καποιος εχει διαθεση να "χασει" μιση ωρα απο τη ζωη του . Αυτα επρεπε να διδασκονται στα σχολεια και οχι η θεωρια του bitcoin  Tongue

Στο μεταξυ καποιος ειπε να μπει ξανα δυναμικα , δε νομιζω βεβαια πως ξεκινησαν τα smart contracts απο bitvm ( ακομα ) .


Edit. https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2023-November/022109.html
"There have been some voices speaking up on the sudden announcement from my side to step down from lightning development. While there has been complete distorsion of my statement by non-specialized journalists and I've been the first one to complain, howev er it was very deliberate on my side to ring the bell on the very poor state of lightning security and marked the score than this new replacement cycling issue is a far more concerning than other major security risks of lightning known so far. As a friendly reminder, we start to pile up a very serious stack of security risks: pinnings, channel jamming, replacement cycling, time dilation (all those ones could kill lightning if exploited at scale - period) and more minor ones such as dust HTLC exposure, fee or liquidity griefing and other denial-of-service."
"Assuming a timeline of a decade or two, I'm still optimistic on seeing one day a lightning ecosystem looking like the p2p cypherpunk version as fleshed out in the original paper."  Grin

sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Όσον αφορά την αποτυχία των hard forks, και τα άτομα που πιστεύουν πως οι Core devs "καταστρέφουν" το όποιο potential γι' αυτά, παραθέτω το πιο accurate κείμενο πάνω σ' αυτό:

Before anyone replies further, consider the following points:

If someone is complaining about getting "REKT", where people shot down their ideas, try to see that for what it really is.  It's not an injustice or some sort of conspiracy.  It's merely an admission on their part that they failed to make a compelling argument.  That their ideas simply weren't good enough.  If ideas are sound in reasoning and logic, people will generally accept them.  So, it stands to reason that any ideas which got "REKT" did so for a sensible reason.  It was just a weak proposal that didn't stand up to scrutiny.  And they're bitter about it.

When people refer to 'Byzantine Fault Tolerance', the very problem which needed to be solved was the issue with social contracts and people needing to be trusted to do as they were instructed.  The entire premise is that you don't rely on trust.  So if someone is telling people to "learn Byzantine generals problem" in one breath and then claiming that the solution supposedly involves asking every single coder on the face of the planet to "do as they're told" in the next breath, perhaps that individual doesn't understand things as well as they claim.  It sounds to me like such a person is in absolutely no position to lecture others about anything.  Social Contracts are not Byzantine Fault Tolerant.

Το είδα κι εγώ και δυστυχώς δεν έχω merit να του δωσω. Ο χρήστης αυτος είναι γενικα εύστοχος στις τοποθετήσεις του.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Όσον αφορά την αποτυχία των hard forks, και τα άτομα που πιστεύουν πως οι Core devs "καταστρέφουν" το όποιο potential γι' αυτά, παραθέτω το πιο accurate κείμενο πάνω σ' αυτό:

Before anyone replies further, consider the following points:

If someone is complaining about getting "REKT", where people shot down their ideas, try to see that for what it really is.  It's not an injustice or some sort of conspiracy.  It's merely an admission on their part that they failed to make a compelling argument.  That their ideas simply weren't good enough.  If ideas are sound in reasoning and logic, people will generally accept them.  So, it stands to reason that any ideas which got "REKT" did so for a sensible reason.  It was just a weak proposal that didn't stand up to scrutiny.  And they're bitter about it.

When people refer to 'Byzantine Fault Tolerance', the very problem which needed to be solved was the issue with social contracts and people needing to be trusted to do as they were instructed.  The entire premise is that you don't rely on trust.  So if someone is telling people to "learn Byzantine generals problem" in one breath and then claiming that the solution supposedly involves asking every single coder on the face of the planet to "do as they're told" in the next breath, perhaps that individual doesn't understand things as well as they claim.  It sounds to me like such a person is in absolutely no position to lecture others about anything.  Social Contracts are not Byzantine Fault Tolerant.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όμως για το παρακάτω θέλω να πω:

Ρωτάω και ξαναρωτάω για το αρχαίο/κατώτερο IPv4 που 40+ χρόνια τώρα δεν λέει να πεθάνει και ένας Χριστιανός/Μουσουλμάνος/Βουδιστής δεν έχει φιλοτιμηθεί να απαντήσει μέχρι στιγμής...

Το είδα και πριν, δεν έχω απάντηση, μιας και στα δικτυακά θέματα δηλώνω κατώτερος των περιστάσεων. Το μόνο που εικάζω είναι το προφανές, ότι δηλαδή έχει καθιερωθεί τόσο πολύ που "άντε να αλλάξει τώρα". Θα το δω όμως και αν βγάλω άκρη, με επιχειρήματα τεχνικά, θα ενημερώσω.
Bingo! Είναι τόσο μεγάλο το network effect (Metcalfe's law) που η αξία του IPv4 δικτύου είναι τεράστια.

Μιλάμε για αλλαγή που θα κοστίσει τρισεκατομμύρια δολάρια παγκοσμίως για να αλλάξει όλο το legacy hardware/software σε IPv6-only και να επανεκπαιδευτεί το προσωπικό. Ποιός θα τα δώσει αυτά τα λεφτά;

Ακόμα και στις τράπεζες έχουν κάτι legacy συστήματα με Fortran... γιατί άραγε;

Στην Πληροφορική ισχύει ο χρυσός κανόνας του backwards compatibility.

Γιατί νομίζεις επικράτησε ο κατώτερος IBM PC (x86 arch) έναντι της ανώτερης Amiga; Πού είναι σήμερα η Commodore;

Εγώ για αυτό επιμένω ότι πρέπει να γνωρίζουμε Ιστορία... και στην Πολιτική/Οικονομία και στην Τεχνολογία.

Όποιος δεν γνωρίζει Ιστορία, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει και κακό του κεφαλιού του. Και στόκος είναι και τεχνολογικά αγράμματος και οικονομικά αστοιχείωτος όποιος επιμένει σε σπάσιμο του backwards compatibility.

Υπάρχει βέβαια και το συνωμοσιολογικό σενάριο να θέλουν να βλάψουν το BTC δίκτυο, να σπάσει δηλαδή το μεγάλο network effect του σε επιμέρους forks και έτσι να αποδυναμωθεί... το προσπάθησαν με BCH/BSV, δεν τους βγήκε, αλλά δεν το βάζουν κάτω.
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
<~>

Αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μην αναφερθώ σε όλα τα υπόλοιπα, για να στηρίξω και τη στάση της αποχής που έλεγα από το νήμα.

Όμως για το παρακάτω θέλω να πω:

Ρωτάω και ξαναρωτάω για το αρχαίο/κατώτερο IPv4 που 40+ χρόνια τώρα δεν λέει να πεθάνει και ένας Χριστιανός/Μουσουλμάνος/Βουδιστής δεν έχει φιλοτιμηθεί να απαντήσει μέχρι στιγμής...

Το είδα και πριν, δεν έχω απάντηση, μιας και στα δικτυακά θέματα δηλώνω κατώτερος των περιστάσεων. Το μόνο που εικάζω είναι το προφανές, ότι δηλαδή έχει καθιερωθεί τόσο πολύ που "άντε να αλλάξει τώρα". Θα το δω όμως και αν βγάλω άκρη, με επιχειρήματα τεχνικά, θα ενημερώσω.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Στοκος ησουν , στοκος εισαι και στοκος θα παραμεινεις .
Είναι που δεν με διαβάζεις, ε; Μια χαρά διαβάζεις και τσίμπησες το δόλωμα όπως ακριβώς το περίμενα. Wink

Αρχιμαλάκα Ηπειρώτη... θα σε πετύχω, που θα πάει. Kiss

Ο,τι και να γίνει, ο μόνος λόγος να απορρίψω το Bitcoin θα είναι αν γίνουν αλλαγές με τις οποίες δεν συμφωνώ. Μια εξ αυτών είναι και η αλλαγή του blocksize σε επίπεδα που θα το κάνουν δυσπρόσιτο στον πολύ κόσμο.
Συμφωνώ. Με jumbo size blocks (4GB/BSV) μόνο Azure datacenters θα μπορούν να κάνουν host την blockchain.

Να πάμε δηλαδή από το ένα άκρο (1MB/Raspberry Pi) στο άλλο άκρο (4GB/Azure)... ούτε καν μια μέση λύση ξέρω γω (για ένα beefy home PC).

Του έδωσε εκεί ο παππούς του ένα ακίνητο στην Ήπειρο και έχει λυσσάξει να γίνει datacenterάκιας. Δεν θα μας αφήσει σε ησυχία αν δεν γίνει το «όνειρο» του πραγματικότητα.

Στο εντωμεταξύ όποτε εντοπίζει «αρνητικά» νέα για BTC/LN θα μπαίνει εδώ μέσα να χύνει το δηλητήριό του... σου λέει άμα δεν μπορώ να νικήσω/επιβάλλω δια της βίας την άποψή μου (αυτό εννοεί με τον ανταγωνισμό των ισχυρών), θα σας σπάω τα @@ μέχρι να γίνει 0 το block subsidy! Grin

Επίσης, ακόμα κι αυτό να γίνει, δεν μπορώ να ασχοληθω με ένα chain που δημιουργός του είναι ένας άνθρωπος που έγω προσωπικά θεωρώ ανίκανο και ψεύτη.
Ναι, αλλά ο HmmMAA δεν έχει ίχνος ντροπής, για αυτό και στηρίζει φανατικά νάρκισσους και παιδοβιαστές όπως βλέπεις. Δείχνει πρωτίστως την ηθική του σε όλους εδώ μέσα.

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα ούτε καλημέρα με CSW/Ayre/Λιγνάδη/Μίχο... άλλοι θα ζητούσαν και αυτόγραφο.

Τέλος, είμαστε πια μεγάλα παιδιά. Και ηλικιακά και σε επίπεδο αντίληψης. Ο προσηλυτισμός κερδίζει όσους δεν έχουν άποψη, αλλά εγώ αν δεν είχα άποψη δεν θα μιλούσα καν.
Σωστά, αλλά μην νομίζεις ότι ξέρει με ποιούς μιλάει. Νομίζει ότι είμαστε όλοι GenZ παιδάκια/φτερά στον άνεμο να μας επηρεάσει με 2-3 PM.

Έχει πλάκα γιατί πιο πάνω έγραψα ότι θέλω το Bitcoin να είναι δίκτυο πληρωμών αποκλειστικά. Και μου προτείνεις κάτι που δεν αφορά το Bitcoin και δεν αφορά και πληρωμές. Παρεμπιπτόντως ούτε καν το chatGPT δεν με ενθουσιάζει σαν τεχνολογία, μιας και η διπλωματική μου ήταν σε κάτι αντίστοιχο (σαφώς πιο μικρής εμβέλειας, μιας και εγώ δεν πληρώθηκα από την openAI ούτε έφαγα 4 χρόνια να το φτιάχνω).
Εμένα η ChatGPT δεν με ενθουσιάζει γιατί είναι centralized.

Όταν βγει κάτι αντίστοιχο decentralized σε layer 3, το συζητάμε...

Νομίζω πως εγώ θα απέχω από το νήμα. Να 'στε όλοι καλά. Καλή συνέχεια!
Δεν χάνεις και τίποτα, μιας και ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια εδώ μέσα.

Ρωτάω και ξαναρωτάω για το αρχαίο/κατώτερο IPv4 που 40+ χρόνια τώρα δεν λέει να πεθάνει και ένας Χριστιανός/Μουσουλμάνος/Βουδιστής δεν έχει φιλοτιμηθεί να απαντήσει μέχρι στιγμής...

Απορώ δηλαδή τι σόι εμπειρία έχουν μερικοί στην Πληροφορική. Μάλλον θα είδαν φως και μπήκαν. Roll Eyes
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Δεν είναι μόνο αυτό, αρχικά σε έκοψε για big blocker, προσπάθησε να σε προσηλυτίσει στο BSV (δεν ξέρω αν έλαβες και κανά PM να σου ζητάει διεύθυνση για dust), απέτυχε και έμμεσα σου είπε να πας να μιλήσεις σε ένα AI bot (ότι -και καλά- αυτό θα είναι πιο «παραγωγικό», παρά η αυτού «υψηλότητα» να χάνει χρόνο μαζί σου):


Στοκος ησουν , στοκος εισαι και στοκος θα παραμεινεις .
            
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Δεν είναι μόνο αυτό, αρχικά σε έκοψε για big blocker, προσπάθησε να σε προσηλυτίσει στο BSV (δεν ξέρω αν έλαβες και κανά PM να σου ζητάει διεύθυνση για dust), απέτυχε και έμμεσα σου είπε να πας να μιλήσεις σε ένα AI bot (ότι -και καλά- αυτό θα είναι πιο «παραγωγικό», παρά η αυτού «υψηλότητα» να χάνει χρόνο μαζί σου):

Ο,τι και να γίνει, ο μόνος λόγος να απορρίψω το Bitcoin θα είναι αν γίνουν αλλαγές με τις οποίες δεν συμφωνώ. Μια εξ αυτών είναι και η αλλαγή του blocksize σε επίπεδα που θα το κάνουν δυσπρόσιτο στον πολύ κόσμο.

Επίσης, ακόμα κι αυτό να γίνει, δεν μπορώ να ασχοληθω με ένα chain που δημιουργός του είναι ένας άνθρωπος που έγω προσωπικά θεωρώ ανίκανο και ψεύτη.

Τέλος, είμαστε πια μεγάλα παιδιά. Και ηλικιακά και σε επίπεδο αντίληψης. Ο προσηλυτισμός κερδίζει όσους δεν έχουν άποψη, αλλά εγώ αν δεν είχα άποψη δεν θα μιλούσα καν.

Edit . Θα σου προτεινα παντως να ασχοληθεις με κατι πιο παραγωγικο πχ https://twitter.com/chatbsv/status/1719001123057549345

Έχει πλάκα γιατί πιο πάνω έγραψα ότι θέλω το Bitcoin να είναι δίκτυο πληρωμών αποκλειστικά. Και μου προτείνεις κάτι που δεν αφορά το Bitcoin και δεν αφορά και πληρωμές. Παρεμπιπτόντως ούτε καν το chatGPT δεν με ενθουσιάζει σαν τεχνολογία, μιας και η διπλωματική μου ήταν σε κάτι αντίστοιχο (σαφώς πιο μικρής εμβέλειας, μιας και εγώ δεν πληρώθηκα από την openAI ούτε έφαγα 4 χρόνια να το φτιάχνω).

Νομίζω πως εγώ θα απέχω από το νήμα. Να 'στε όλοι καλά. Καλή συνέχεια!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εντάξει ο HmmMAA έχει τελείως διαφορετική θεώρηση από μένα, είναι σαφές.
Δεν είναι μόνο αυτό, αρχικά σε έκοψε για big blocker, προσπάθησε να σε προσηλυτίσει στο BSV (δεν ξέρω αν έλαβες και κανά PM να σου ζητάει διεύθυνση για dust), απέτυχε και έμμεσα σου είπε να πας να μιλήσεις σε ένα AI bot (ότι -και καλά- αυτό θα είναι πιο «παραγωγικό», παρά η αυτού «υψηλότητα» να χάνει χρόνο μαζί σου):

Ευχαριστω για τον διαλογο , θεωρω πως δεν υπαρχει περιπτωση να συγκλινουν οι αποψεις μας . Καλυτερα να εκμεταλλευτουμε και οι δυο το χρονο μας με αλλο τροπο .

Edit . Θα σου προτεινα παντως να ασχοληθεις με κατι πιο παραγωγικο πχ https://twitter.com/chatbsv/status/1719001123057549345
Μην τον ζορίσεις πολύ πάντως, γιατί θα φας κι εσύ πλοκ/ignore και θα μιλάει πάλι μόνος του στο παρόν νήμα! Cheesy
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Όχι αν το μοντέλο της μιας ομάδας βασίζεται στην καλή θέληση των ολίγων, όπως σε αυτό που οραματίζεται ο συμφορουμιτής σου.

Εντάξει ο HmmMAA έχει τελείως διαφορετική θεώρηση από μένα, είναι σαφές. Αλλά δεν τον υποχρεώνει και κανείς να έχει node δικό του, ούτε να αγαπάει το bitcoin και φυσικά ούτε να το χρησιμοποιει. Εγώ αυτό που λέω είναι πως όποιος επιθυμεί , πρέπει να μπορεί να τρέχει δικό του node. Και ως εκ τούτου, το blocksize κατά εμένα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να το επιτρέπει σε όλους.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Απλώς για να ισχύει αυτό, πρέπει ακόμα και ο πιο αδικημένος άνθρωπος να έχει δυνατότητα να στήσει node.
Όχι αν το μοντέλο της μιας ομάδας βασίζεται στην καλή θέληση των ολίγων, όπως σε αυτό που οραματίζεται ο συμφορουμιτής σου.
Pages:
Jump to: