Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 27. (Read 38142 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 12, 2021, 04:30:41 AM
Da..i tu je sad pitanje koje muci sve nas, sta da uopce radim? Jedna krajnost je da tumacim sam kao dohodak i ostavim 50- 60% drzavi, a drugi je da placam kapitalnu dobit (s obzirom da ne postoji zakon niti misljenje za konkretan slucaj) i cuvam rezervu za gori scenarij ako me idu kaciti za nesto u buducnosti.

Ova tvoja situacija je dobra ilustracija čemerne istine da naša država destimulira bilo kakvo poduzetništvo, i aktivno pruža otpor kada pokušaš jednostavno platiti porez, nego te doslovce tjera u sivu ekonomiju. Ako platiš porez, cijela stvar ti se ne isplati i nisi konkurentan (kao što je recimo s rudarenjem), pa radije to ne radiš, i skupa s državom si siromašniji zbog toga.

Moj savjet ti je da odeš poreznom savjetniku, i probaš s njim smisliti postoji li neki način da to obaviš s nekom normalnom količinom poreza, pojma nemam, ako otvoriš neki obrt vjerojatno možeš otpisivati troškove i slično. U krajnjoj liniji, 50-60% ti je realno cifra koju bilo tko tko prima plaću u HR zarađuje, samo što ljudi misle da ih se malo plaća, a pritom ne razmišljaju da ih njihov poslodavac plaća zapravo više nego duplo od onoga što oni dobiju.

Da, to je bilo i moje iskustvo kada sam prije 5-6 godina pokušao pokrenuti business sa kolegama, od kojih su neki bili i strani državljani.
Jednostavno je u Hrvatskoj sve bilo preteško i prekomplicirano pa smo ono što bi kod nas trajalo vjerojatno tjednima uz obilaženje mnogih ureda i traženja mnogih potvrda, sve riješili online za 15-ak minuta u V. Britaniji i isti dan smo imali registriranu firmu  Grin
Zbog toga bi mi opcija otvaranja obrta ili firme u RH jednostavno bila zadnja varijanta, i ako bih zbog prijave poreza na crypto morao nešto otvoriti to sigurno ne bi bilo kod nas, no way  Cheesy
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 11, 2021, 03:04:55 PM
Dali screen shot radite za svaku transakciju, ili radite screen shot od svih transakcija, pa to predate poreznoj kao dokaz o transakcijama?

Ne predaješ Poreznoj ništa, to vodiš u svojoj evidenciji, i daješ samo ako te zatraže.

Screen shot kada god mogu, CSV kada ne mogu, ali iskreno, imam hrpu rupa jer je dio toga nemoguće nabaviti, osobito s vremenskim odmakom, ili je u oblicima koji su potpuno neupotrebljivi (jedan sitni market trade generira 50 sitnih transakcija, ja si u FIFO upišem to kao konsolidiranu transakciju, ali snaći se u tih 50 transakcija, i još onda oduzeti sitne fee-jeve od svakog, a sve to u nekom nečitkom formatu gdje ne znaš što je transakcija a što fee...)
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 11, 2021, 02:58:40 PM
Vrlo jednostavno pitanje - pa molim jednostavan odgovor (čitam već sat vremena i nisam našao odgovor)...

Kupim BTC 2021 na 50K prodam u 2022 na 100K i odmah za to kupim ETH
neću i ne planiram raditi isplatu sa servisa već planiram tako okretati dok ne budem imao
zacrtanu dobit i tad prodajem sve za $ i potom držim dvije godine i 7 dana Smiley pa radim isplatu

Je li plaćam porez tj. moram li prijavljivati ako nisam radio ispllatu dobiti i odmah
reinvestirao?

Da, ako si izašao u fiat valutu, plaćaš, jer si zaradio na investiciji, bez obzira što sad tu zaradu koristiš za daljnje investicije. Ako iz te druge investicije u ETH izađeš u istom poreznom razdoblju (tj. istoj kalendarskoj godini) i pritom imaš gubitak, u godišnjoj prijavi si kapitalnu dobit tj. poreznu osnovicu možeš umanjiti za taj gubitak.

Ako pak BTC prodaš na način da za BTC kupiš ETH, u tom slučaju si zamijenio BTC za istovrsnu financijsku imovinu, i to se ne računa kao nova investicija, i ako u dvije godine od kupovine BTC ne izađeš u fiat, u tom slučaju ne plaćaš porez. To je varijanta koja ti se više isplati nego BTC->fiat->ETH.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 11, 2021, 02:54:32 PM
Da..i tu je sad pitanje koje muci sve nas, sta da uopce radim? Jedna krajnost je da tumacim sam kao dohodak i ostavim 50- 60% drzavi, a drugi je da placam kapitalnu dobit (s obzirom da ne postoji zakon niti misljenje za konkretan slucaj) i cuvam rezervu za gori scenarij ako me idu kaciti za nesto u buducnosti.

Ova tvoja situacija je dobra ilustracija čemerne istine da naša država destimulira bilo kakvo poduzetništvo, i aktivno pruža otpor kada pokušaš jednostavno platiti porez, nego te doslovce tjera u sivu ekonomiju. Ako platiš porez, cijela stvar ti se ne isplati i nisi konkurentan (kao što je recimo s rudarenjem), pa radije to ne radiš, i skupa s državom si siromašniji zbog toga.

Moj savjet ti je da odeš poreznom savjetniku, i probaš s njim smisliti postoji li neki način da to obaviš s nekom normalnom količinom poreza, pojma nemam, ako otvoriš neki obrt vjerojatno možeš otpisivati troškove i slično. U krajnjoj liniji, 50-60% ti je realno cifra koju bilo tko tko prima plaću u HR zarađuje, samo što ljudi misle da ih se malo plaća, a pritom ne razmišljaju da ih njihov poslodavac plaća zapravo više nego duplo od onoga što oni dobiju.
member
Activity: 340
Merit: 19
October 11, 2021, 09:13:22 AM

A porezna puno toga nije jasno definirala i puno toga podliježe pod "slobodno tumačenje " tako da ti porezni savjetnik može reći jedno a u poreznoj mogu zaključiti nešto sasvim drugo.

Ovo mi se nikako nesviđa, to znači da i dvije različite osobe mogu sve definirati tu totalno različito.

Kako ovdje ljudi sa foruma rade sa porezom? Dali screen shot radite za svaku transakciju, ili radite screen shot od svih transakcija, pa to predate poreznoj kao dokaz o transakcijama? Ja nikad u životu nisam prijavljivao porez od ičeg jer nisam imao nikakve uplate i isplate kao ovdje u cryptu. Jednostavno sam do sada imao samo standardni posao, tako da se sa time nisam zamarao, pa neznam o ovome.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
October 11, 2021, 08:07:54 AM
Vrlo jednostavno pitanje - pa molim jednostavan odgovor (čitam već sat vremena i nisam našao odgovor)...

Kupim BTC 2021 na 50K prodam u 2022 na 100K i odmah za to kupim ETH
neću i ne planiram raditi isplatu sa servisa već planiram tako okretati dok ne budem imao
zacrtanu dobit i tad prodajem sve za $ i potom držim dvije godine i 7 dana Smiley pa radim isplatu

Je li plaćam porez tj. moram li prijavljivati ako nisam radio ispllatu dobiti i odmah
reinvestirao?

Hvala!
newbie
Activity: 20
Merit: 0
October 11, 2021, 04:21:57 AM

Mislim da ti ovdje ni porezni savjetnik ni knjigovođa neće moći puno pomoći jer oni o ovome znaju još manje od nas 😀
Evo ti primjera,  knjigovođa je dobio upit o ulaganju u crypto i s obzirom da nije ništa znala o tome pitala je mene za pomoć jer je čula da se time bavim 😁
A porezna puno toga nije jasno definirala i puno toga podliježe pod "slobodno tumačenje " tako da ti porezni savjetnik može reći jedno a u poreznoj mogu zaključiti nešto sasvim drugo.

Da..i tu je sad pitanje koje muci sve nas, sta da uopce radim? Jedna krajnost je da tumacim sam kao dohodak i ostavim 50- 60% drzavi, a drugi je da placam kapitalnu dobit (s obzirom da ne postoji zakon niti misljenje za konkretan slucaj) i cuvam rezervu za gori scenarij ako me idu kaciti za nesto u buducnosti.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 11, 2021, 03:11:55 AM

Za Strong bih ja rekao da kao stjecanje računaš tek kad pokreneš transakciju. To je po meni potpuno isto kao Google Adsense i slične stvari, zarađuješ i to ti negdje piše na njihovoj platformi, ali tek se isplata računa kao dohodak. Obračunavati svake sekunde... fizički ne bi mogao to sve na vrijeme obračunati. Smiley

Da, to ima smisla. Pretpostavljam da bi porezna prihod od stronga gledala kao dohodak i morao bi sve poreze i doprinose platiti što znatno umanjuje isplativost. Pogotovo ako se uracunaju troskovi inicijalne kupnje, mjesecnog odrzavanja i troskovi za gas fee za koje ne vjerujem da bi dozvolili tretirati kao odbitak od prihoda. U svakom slucaju mi treba porezni savjetnik.

Mislim da ti ovdje ni porezni savjetnik ni knjigovođa neće moći puno pomoći jer oni o ovome znaju još manje od nas 😀
Evo ti primjera,  knjigovođa je dobio upit o ulaganju u crypto i s obzirom da nije ništa znala o tome pitala je mene za pomoć jer je čula da se time bavim 😁
A porezna puno toga nije jasno definirala i puno toga podliježe pod "slobodno tumačenje " tako da ti porezni savjetnik može reći jedno a u poreznoj mogu zaključiti nešto sasvim drugo.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
October 11, 2021, 01:50:57 AM

Za Strong bih ja rekao da kao stjecanje računaš tek kad pokreneš transakciju. To je po meni potpuno isto kao Google Adsense i slične stvari, zarađuješ i to ti negdje piše na njihovoj platformi, ali tek se isplata računa kao dohodak. Obračunavati svake sekunde... fizički ne bi mogao to sve na vrijeme obračunati. Smiley

Da, to ima smisla. Pretpostavljam da bi porezna prihod od stronga gledala kao dohodak i morao bi sve poreze i doprinose platiti što znatno umanjuje isplativost. Pogotovo ako se uracunaju troskovi inicijalne kupnje, mjesecnog odrzavanja i troskovi za gas fee za koje ne vjerujem da bi dozvolili tretirati kao odbitak od prihoda. U svakom slucaju mi treba porezni savjetnik.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 10, 2021, 04:47:37 PM
Ovo je jedan ogroman kaos od situacije iz koje nemam pojma kako se izvući. Prije koji tjedan sam pisao o jednoj drugoj situaciji pasivnog dohotka koji je jedinstven i nigdje dosada spominjan. Rijec je o Strong node-ovima gdje ti platis 10 strong tokena da oni za tebe kreiraju eth node. Taj node ti donosi određen prihod svake sekunde, ali u novcanik dobijes tokene tek kada sam pokrenes (i platis) tu transakciju, a do tada je prihod samo zabiljezen na platformi. Znaci nije staking jer inicijalne tokene vise nemas, nije niti lending. Postoje inicijalni troskovi kreacije node-a i mjesecni troskovi odrzavanja + troskovi transakcija. Da se na primitak tokena placaju svi porezi i doprinosi te da se ne mogu odbiti svi troskovi ti na kraju ostane jako jako malo.
Onda sta sa "reflection" tokenima gdje kolicina tokena koju posjedujes stalno raste, ali ne postoji nikakva transakcija... Defi je previse jedinstven i inovativan za ovakva zastarjela rjesenja.

Ja sam se pitao istu stvar oko AMPL-a, koji je stablecoin gdje ti se kada tečaj dovoljno padne smanjuje količina tokena, a kad dovoljno naraste iznad $1 ti se povećava količina koju imaš u walletu. I kako evidentirati taj rast ili pad količine tokena koju imaš u FIFO evidenciji. Jedino što možeš je raditi obračun u nekom vremenskom periodu, Porezna bi jako voljela dan, ali realno bi bilo možda svaki mjesec.

Za Strong bih ja rekao da kao stjecanje računaš tek kad pokreneš transakciju. To je po meni potpuno isto kao Google Adsense i slične stvari, zarađuješ i to ti negdje piše na njihovoj platformi, ali tek se isplata računa kao dohodak. Obračunavati svake sekunde... fizički ne bi mogao to sve na vrijeme obračunati. Smiley

Evo jedno generalno pitanje nevezano uz defi na koje mozda znas odgovor. Sta ako netko trguje cryptom (i placa kapitalnu dobit) kao jedini izvor prihoda. Znaci nije zaposlen i samim time ne placa doprinose, a porez na kapitalnu dobit ne ulazi u obracun za doprinose. Ima li neki minimalni godisnji iznos koji svaka nezaposlena osoba koja nije na burzi ili uzdrzavana od nekog drugog mora placati?

Ne. Ja sam u toj situaciji i ne plaćam ništa osim kapitalne dobiti, niti mi ide radni staž (3. stup si uplaćujem sam). Koliko znam ni uzdržavana osoba ne mora plaćati ništa. Ali je Porezna za minere napomenula da bi se kada je takva djelatnost izvor prihoda trebao napraviti obrt ili slično, ali dok god ne smisle nešto da te prisile na to dobro je. Sad u ovom zadnjem mišljenju isto kažu i za staking.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
October 10, 2021, 02:31:27 PM
~snip
Onda sta sa "reflection" tokenima gdje kolicina tokena koju posjedujes stalno raste, ali ne postoji nikakva transakcija... Defi je previse jedinstven i inovativan za ovakva zastarjela rjesenja.


mislim da ovo ne bi mogao ni da objasnis u poreskoj, ali je moguce napraviti evidenciju, svaki "reflection" token promenu stanja pravi jednom dnevno (ili u pravilnim intervalima) i onda mozes zabeleziti koliko si imao, i koliko sada imas
sad naravno, to moze ici u obe strane, pa je onda pitanje kako bi gledali na odbitak poreza po tom pitanju (za prijavu ne verujem da bi rekli ne moras da platis, ali za odbitak bi verujem pravili problem)
newbie
Activity: 20
Merit: 0
October 10, 2021, 01:12:41 PM
Ovo je jedan ogroman kaos od situacije iz koje nemam pojma kako se izvući. Prije koji tjedan sam pisao o jednoj drugoj situaciji pasivnog dohotka koji je jedinstven i nigdje dosada spominjan. Rijec je o Strong node-ovima gdje ti platis 10 strong tokena da oni za tebe kreiraju eth node. Taj node ti donosi određen prihod svake sekunde, ali u novcanik dobijes tokene tek kada sam pokrenes (i platis) tu transakciju, a do tada je prihod samo zabiljezen na platformi. Znaci nije staking jer inicijalne tokene vise nemas, nije niti lending. Postoje inicijalni troskovi kreacije node-a i mjesecni troskovi odrzavanja + troskovi transakcija. Da se na primitak tokena placaju svi porezi i doprinosi te da se ne mogu odbiti svi troskovi ti na kraju ostane jako jako malo.
Onda sta sa "reflection" tokenima gdje kolicina tokena koju posjedujes stalno raste, ali ne postoji nikakva transakcija... Defi je previse jedinstven i inovativan za ovakva zastarjela rjesenja.


Evo jedno generalno pitanje nevezano uz defi na koje mozda znas odgovor. Sta ako netko trguje cryptom (i placa kapitalnu dobit) kao jedini izvor prihoda. Znaci nije zaposlen i samim time ne placa doprinose, a porez na kapitalnu dobit ne ulazi u obracun za doprinose. Ima li neki minimalni godisnji iznos koji svaka nezaposlena osoba koja nije na burzi ili uzdrzavana od nekog drugog mora placati?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 10, 2021, 12:18:43 PM
Da, dobro uočeno, Celsius je lending, a ne staking. Problem je što se u ovoj temi sjeku crypto, računovodstvo i porezi, pa onda crypto zajednica pokušava računovođi objasniti o čemu se radi, koji pak to onda pita poreznike, a svaki od to troje govori svoj jezik i pokušava ono što mu ovo drugo dvoje govore prevesti u nešto što je njemu razumljivo (a realno bi trebalo prepisati zakone da prepoznaju nove kategorije imovine koje su se pojavile i koje ne spadaju u stare kategorije).

Ne znam što iz toga izvući, prema ovom mišljenju je lending = staking = drugi dohodak, što sad efektivno po mojem mišljenju totalno paralizira praktički kompletan DeFi. Naime, drugi dohodak je na dnevnoj bazi apsolutno neizvedivo prijavljivati, tako da je sada Porezna zapravo napravila potpuno neisplativim i mining, i lending, i staking, s tim da su lending i staking muka za prijavljivati, a mining je doslovce neisplativ jer ne možeš biti konkurentan s takvim porezima i plaćati si troškove. Bilo kakva špekulacija je isto totalno nemoguća za zadovoljiti jer ti FIFO postane beskrajno kompliciran, i zapravo jedino što je Porezna ostavila isplativim je hodlanje i dugoročne investicije. S tim da i tu trebaš paziti da slučajno ne koristiš dollar cost averaging i slične metode koje ti smanjuju rizik, ali povećavaju broj transakcija.

Iako bih ja osobno rekao da odgovor na pitanje nije jasan i ne može se smatrati relevantnim, jer su u njemu rekli da je kruška isto što i jabuka i da se od nje radi pita od jabuka, i po meni bi trebalo postaviti dodatno i preciznije pitanje. Npr. dali su odgovor da se kroz drugi dohodak treba oporezovati kada dobiješ kamatu u tokenu koji je različit od onoga u čemu je posudba, ali što s kamatama koje dobiješ u kriptovaluti koju si posudio?

Pozitivno je da su odgovorili na pitanje o airdropovima i hard forkovima, dakle datum stjecanja je datum airdropa ili hard forka, i ako prodaš u manje od dve godine plaćaš porez, kao nabavnu cijenu uzmeš 0, i na to plaćaš samo kapitalnu dobit, a ne i drugi dohodak. To je po meni OK tumačenje.

Ono što mi se ne sviđa je što su sada rekli da se kad prodaješ crypto 2 godine nakon stjecanja (dakle nije oporezivo) svejedno treba prijavljivati kroz JOPPD, ali se kao šifra primitka stavlja 2. Dosad je mišljenje koje su porezni savjetnici davali bilo da se kod prodaje nakon 2 godine ne treba popunjavati JOPPD. Ozbiljno si razmišljam da za sva buduća vađenja novca umjesto da prodajem crypto dignem DeFi kredit, to nemaju osnove oporezivati, a zadržavaš svoju privatnost jer nemaju načina da te natjeraju da ih o tome izvještavaš. Isto tako opcija s otvaranjem offshore firme postaje sve privlačnija, s tim si barem čist što se poreza tiče, a ne ovako da te nejasnim propisima koje je nemoguće ispoštovati stavljaju u poziciju da ti u bilo kojem trenutku mogu proizvoljno naći da si nešto krivo prijavio i kazniti te. Koliko vidim prema zadnjem pitanju, s DeFi kreditima ne znaju što bi.

Isto tako su fino izbjegli pitanje što ako nemaš dokumentaciju o transakcijama jer crypto exchange više ne postoji.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
October 10, 2021, 11:22:12 AM
Ima li itko iskustva s prijavom poreza za DEFI farm, lending ili staking.

Koliko sam uspio pročitati; recimo za lending bi trebalo bilježiti na dnevnoj razini za tekući mjesec (30 dana).

Treba li platiti porez, ako se ne događa konverzija u FIAT, već samo "glavnica" raste, tj. povećava se broj coinova koje netko posjeduje. Budući da se radi o compound interestu koji se događa svakih 30 min- 1 sat, kako bi se to bilježilo?

Uzme se recimo interval od 24 h, bilježi se recimo svakog dana u 20:00 h, te se razlika u dobivenim coinovima bilježi kao kamata? Primjerice; ulog na početku bio 100 coinova, 1. dan 102 (= rast od 2), 2. dan ... itd do 30. dana.

Treba li plaćati 20, 30, 40 % poreza na tu "kamatu" (porast coinova)? Ili ako se i tu ne vadi 2 godine, ne treba platiti.

Budući da dobit od lendinga (odnosno kapitalnu dobit od kamata) trebaš prijaviti u roku od 30 dana, možeš napraviti kumulativno jedan JOPPD svakih 29 dana. U Poreznoj na šalteru su mi rekli da mogu prijaviti jednom u mjesec dana, ali budući da to nisu dali napismeno, ja sam zlu ne trebalo prijavljivao svakih 29 dana (da si dam 24 sata da to odradim u miru).

Ja sam imao isplate jednom dnevno, ako imaš češće rekli su da se to može voditi kumulativno za svaki dan. Exportao sam si sve transakcije u CSV na mjesečnoj bazi. Sva sreća lendao sam (osim jako male količine) fiat pa mi nije trebao FIFO za to. Vođenje FIFO evidencije za toliko česte transakcije je u praksi vjerojatno nemoguće ili na granici izvedivosti.

Ako dobivaš kamatu u cryptu, a nema prodaje tj. nemaš konkretnu cijenu, onda si osnovicu poreza računaš po nekom konzistentnom tečaju (recimo close cijena na uvijek istom exchange-u za taj dan).

Za staking se koliko vidim u drugom threadu sad nedavno pojavilo mišljenje Porezne gdje kažu (bez trunke razmišljanja o praktičnosti) da se sva dobit od stakinga oporezuje kao drugi dohodak. Dakle, za svaku dobit od stakinga... treba uplaćivati mirovinsko, zdravstveno... iskreno uopće se ne isplati zajebavati sa stakingom i prijavljivati porez, isto kao ni mining, totalno su paralizirali obje djelatnosti s komplikacijama oko poreza.

https://bitcointalksearch.org/topic/m.57947453

Inače, nisam još stigao prožvakati kompletno mišljenje, je li ga netko gledao i ima li kakve zaključke?

Vidis ti ovdje pricas o lendingu (kapitalnoj dobiti od kamata) sto meni u potpunosti ima smisla, ali u novom poreznom misljenju su na pitanju za primjer celsius.network platforme pricali o stakingu i o drugom dohotku. Osoba koja je postavljala pitanje se nesretno izrazila i nazvala to stakingom, ali to ne mijenja njihovu karakterizaciju porezne obveze. 99% sam siguran da iz porezne zapravo nemaju pojma o čemu se točno radi i da bi tumačenje svega kao kamate i dividende imalo puno više smisla, ali tu smo di jesmo sa ovim mišljenjem. Možemo očekivati sljedeće za 4 godine ako eu ne donese zakon u međuvremenu.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 09, 2021, 08:17:19 AM
Previše tu ima prostora za tzv. ''slobodno tumačenje'' porezne a pravila su previše nedorečena i to mi se ne sviđa.
Očito ćemo još morati čekati da porezna ''relaksira'' pravila o kriptu a pretpostavljam da oni gledaju zakonska rješenja u nekim drugim, ''jačim i važnijim'' zemljama EU poput Njemačke i Austrije a da onda njihova rješenja primjenjuju kod nas.
Očito promjene na bolje ne možemo očekivati od naših vlasti već od EU.
Trenutno čekam (dok BTC konstantno raste) i uživam u svom ''statusu'' poreznog prekršitelja  Grin
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 08, 2021, 05:54:57 PM
Ne znam. Kada prebacim sa svog EUR računa izvana na svoj račun u HR koji je u HRK, banka napravi konverziju, ali se to cijelo vrijeme vodi kao jedna transakcija. Ali ne čini mi se da je tu ključno ne koliko ima transakcija, nego koliko ima različitih poreza. Kažem, postoji argument i za jednu i za drugu varijatu, ali cijela tematika je velikim dijelom skroz proizvoljna i samo je bitno kako Porezna to tumači.

Na primjer, ako na Forexu kupiš EUR, i kasnije ga prodaš natrag u HRK nakon što je tečaj EUR narasao, platit ćeš 10% poreza na dobit. Ako pak prije puta u inozemstvo kupiš EUR i staviš na svoj devizni račun, i zatim vani plaćaš svojom deviznom debitnom karticom, i zatim se za par dana vratiš natrag u HR i ponovno razmjeniš te EUR u HRK, i pritom zaradiš nešto malo na tečajnoj razlici, ali ne moraš platiti porez, iako si napravio apsolutno istu stvar kao i na Forexu.

Kako bilo da bilo, kako se crypto više počinje koristiti kao sredstvo plaćanja, čini mi se da se će regulacija polako ići u smjeru da se plaćanje kriptovalutama ne oporezuje kao kapitalna dobit, jer to nitko živ neće prijavljivati. (Slanje mikrotransakcija preko Twittera ili IM-a? Sretno s oporezivanjem i praćenjem svih tih sitnih iznosa.)

Da ne spominjem da se prema trenutnim EU zakonima prihodi u igrama također klasificiraju kao dohodak i na njih bi se trebao platiti porez, ali se svi kolektivno uključujući Poreznu pravimo da to ne piše u zakonu, i da crypto i valute u igrama nisu jedna te ista stvar ("virtualne valute") prema EU klasifikaciji.
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
October 08, 2021, 05:25:38 AM
Ali, zar nije svaka kupovina sa Binance karticom prodaja kriptovalute, tj. zamjena kripto u fiat (otuđenje imovine prema terminologiji porezne)? Prema tome, ovdje se radi o dvije transakcije.
Trebalo bi da jest. Ako ti je na kartici kripto a prilikom kupovine pretvaraš taj kripto u fiat, stvaraš transakciju koja treba da se oporezuje. Plačaš porez ako si ostvario dobit tom konverzijom u odnosu na period kad si kupio taj kripto.

I pretvaranje kripta A u kripto B je također oporezivo na isti način.
legendary
Activity: 1568
Merit: 2581
Top Crypto Casino
October 08, 2021, 05:00:09 AM
Binance kartica je rekao bih u ovom trenutku siva zona, i rekao bih da se tu možeš izvući bez obračunavanja kapitalne dobiti. Postoji jako dobar case da se plaćanjem s cryptom ne treba obračunati kapitalna dobit, jer ti ne mogu duplo oporezivati i dohodak i PDV. Ali nema definitivnog mišljenja po tom pitanju koliko ja znam.

Ovo me sad zbunilo... Pa onda niti na kapitalnu dobit ne bi trebalo platiti porez jer ćeš ionako taj novac potrošiti i pritom platiti PDV. Ili sam nešto krivo shvatio?

Ja sam si to objasnio ovako: nije logično da u jednoj transakciji platiš i porez na dohodak i porez na potrošnju, odnosno poreze po dvije različite osnove. Ili zarađuješ, ili trošiš, ali ne možeš oboje istovremeno.

Ali, zar nije svaka kupovina sa Binance karticom prodaja kriptovalute, tj. zamjena kripto u fiat (otuđenje imovine prema terminologiji porezne)? Prema tome, ovdje se radi o dvije transakcije.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 08, 2021, 02:37:54 AM
Binance kartica je rekao bih u ovom trenutku siva zona, i rekao bih da se tu možeš izvući bez obračunavanja kapitalne dobiti. Postoji jako dobar case da se plaćanjem s cryptom ne treba obračunati kapitalna dobit, jer ti ne mogu duplo oporezivati i dohodak i PDV. Ali nema definitivnog mišljenja po tom pitanju koliko ja znam.

Ovo me sad zbunilo... Pa onda niti na kapitalnu dobit ne bi trebalo platiti porez jer ćeš ionako taj novac potrošiti i pritom platiti PDV. Ili sam nešto krivo shvatio?

Ja sam si to objasnio ovako: nije logično da u jednoj transakciji platiš i porez na dohodak i porez na potrošnju, odnosno poreze po dvije različite osnove. Ili zarađuješ, ili trošiš, ali ne možeš oboje istovremeno.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
October 08, 2021, 02:06:30 AM
Binance kartica je rekao bih u ovom trenutku siva zona, i rekao bih da se tu možeš izvući bez obračunavanja kapitalne dobiti. Postoji jako dobar case da se plaćanjem s cryptom ne treba obračunati kapitalna dobit, jer ti ne mogu duplo oporezivati i dohodak i PDV. Ali nema definitivnog mišljenja po tom pitanju koliko ja znam.


Ovo me sad zbunilo... Pa onda niti na kapitalnu dobit ne bi trebalo platiti porez jer ćeš ionako taj novac potrošiti i pritom platiti PDV. Ili sam nešto krivo shvatio?
Pages:
Jump to: