Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 28. (Read 38142 times)

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 07, 2021, 04:30:39 PM
1.) Quote : ''Uz JOPPD obrazac, bilo osobno u poreznoj bilo preko e-Porezne, ne predaje se dodatna dokumentacija niti FIFO evidencija koju ste obvezni voditi; međutim, Porezna dokumentaciju i FIFO evidenciju može zatražiti naknadno''

U mome slučaju imam između 5000-6000 odrađenih transakcija, hoću li trebati dokazati svaku transakciju posebno ako to zatraže? Postoji li mogućnost da im dam pristup accountu gdje flippam NFT's da im lakše bude potvrditi legitimitet transakcija (makar mislim da će im trebati oko par mjeseci te ništa neće shvatit  Grin).

Pa, ja jedva čekam da nekoga zbilja zatraže tu FIFO evidenciju pa da im konačno dođe do mozga da nemaju šanse to provjeriti.

Samo što će to ići po sistemu da ako imaš super, bace pogled na bunt papira, i kažu sve OK, a ako nemaš, onda ti daju rok da dostaviš pa se snalazi. Nije njihov problem.

2.) Quote : ''poreznu upravu ne zanima promjene tipa BTC -> ETH, samo promjene u fiat valute (kune, dolar…).''

Zanima me, kupovao sam NFT's od drugih ljudi preko Paypala te za transakciju koristio binace cc, koja automatski pretvori korištenu kriptovalutu na cc u fiat, bi li trebao plaćati porez za svaku navedenu transakciju ovim putem ili se to radi samo pri prebacivanju kripto - fiat na svoj bankovni račun / karticu?

Binance kartica je rekao bih u ovom trenutku siva zona, i rekao bih da se tu možeš izvući bez obračunavanja kapitalne dobiti. Postoji jako dobar case da se plaćanjem s cryptom ne treba obračunati kapitalna dobit, jer ti ne mogu duplo oporezivati i dohodak i PDV. Ali nema definitivnog mišljenja po tom pitanju koliko ja znam.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 07, 2021, 04:29:28 PM
Ako su međutim sredstva zarađena na drugi način, nekakvim radom kao što su npr. rudarenje ili pisanje u signature kampanjama, tada se čim bilo kakva sredstva sjednu na btc ili crypto novčanik, to odmah treba prijaviti poreznoj i platiti porez, bez obzira što sredstva nisu pretvorena u fiat.
OVaj zadnji dio muči sve nas ali eto, nema tu pomoći  Grin

Kako odma, jel se svaki dan treba ići u poreznu i plaćati porez?

Da. Odnosno, ne moraš ići, možeš i preko e-građanina. Grin
Mislim da je rok za prijavu nekih tjedan dana ili tako nešto (P.S. 8 dana, upravo sam provjerio). Znači možeš probati kumulativno jednom u 8 dana, i time ne kršiš zakon.

Stvarno mi je nelogično i nejasno. Evo ja čekam Helium i PlanetWatch minere i nakon što mi dođu ja trebam svaki dan ići u poreznu i plaćati porez a te tokene i dalje držim na svom walletu?

Da. Imaš dohodak, nije bitno gdje držiš novce, dužan si platiti porez.

Ako to ide svaki dan cjena tokena nikad neće biti ista, pa recimo ako token opadne u trenutnu nakon što ga prebacim u FIAT istada da sam platio poreza više nego što sam trebao, a i ako naraste bit će suprotno?

Plaćaš po tečaju u trenutku dobitka. U praksi, osobno bih obračunao po jedinstvenom tečaju za tih 8 dana, iako bi trebalo valjda po dnevnom tečaju na dan svake uplate.

Šta se desi ako taj coin propadne?

Ništa, popušio si novce, ali mirno spavaš, jer si platio porez na zaradu koje više nema. Smiley Možeš si za taj gubitak (koji sad više nema veze s drugim dohotkom nego je zasebna investicija u taj coin) umanjiti poreznu osnovicu na kraju godine.

zar onda nebi i država trebala vratit plaćeni porez na nešto što smo platili, a više nepostoji?

Država ne sudjeluje u tvom riziku, samo ti uzima dio zarade. Isto tako, ako imaš gubitak pa si na temelju njega umanjuješ kapitalnu dobit, ne možeš odbiti više nego što si dužan poreza.

Da vas pitam dali sevjate na kompijuter svaku uplatu koju ste radili, svaku transakciju, ili napravite screen shot prije nego podignete novac sa crypta, pa im tako predate?

Radim screenshote kad god mogu, jer su mi nekako uvjerljiviji od CSVova, ali nekad nije moguće ni jedno ni drugo. S tim da nemam ni približno sve transakcije, jednostavno je nemoguće.

Ja sad gledam u ovih par mjeseci što sam u ovom svjetu imam stvarno dosta transakcija i kada bi ih sve redom gledao pogubio bi se u njima kako i šta sam radio. Mislim kako povezat neku uplatu sa nekim coinom kojeg se pretvara u FIAT? zvuči gotovo pa nemoguće

Osobno smatram da je nemoguće, izračun nakon vrlo malog broja transakcija postane prekompleksan.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 07, 2021, 04:28:14 PM
Ima li itko iskustva s prijavom poreza za DEFI farm, lending ili staking.

Koliko sam uspio pročitati; recimo za lending bi trebalo bilježiti na dnevnoj razini za tekući mjesec (30 dana).

Treba li platiti porez, ako se ne događa konverzija u FIAT, već samo "glavnica" raste, tj. povećava se broj coinova koje netko posjeduje. Budući da se radi o compound interestu koji se događa svakih 30 min- 1 sat, kako bi se to bilježilo?

Uzme se recimo interval od 24 h, bilježi se recimo svakog dana u 20:00 h, te se razlika u dobivenim coinovima bilježi kao kamata? Primjerice; ulog na početku bio 100 coinova, 1. dan 102 (= rast od 2), 2. dan ... itd do 30. dana.

Treba li plaćati 20, 30, 40 % poreza na tu "kamatu" (porast coinova)? Ili ako se i tu ne vadi 2 godine, ne treba platiti.

Budući da dobit od lendinga (odnosno kapitalnu dobit od kamata) trebaš prijaviti u roku od 30 dana, možeš napraviti kumulativno jedan JOPPD svakih 29 dana. U Poreznoj na šalteru su mi rekli da mogu prijaviti jednom u mjesec dana, ali budući da to nisu dali napismeno, ja sam zlu ne trebalo prijavljivao svakih 29 dana (da si dam 24 sata da to odradim u miru).

Ja sam imao isplate jednom dnevno, ako imaš češće rekli su da se to može voditi kumulativno za svaki dan. Exportao sam si sve transakcije u CSV na mjesečnoj bazi. Sva sreća lendao sam (osim jako male količine) fiat pa mi nije trebao FIFO za to. Vođenje FIFO evidencije za toliko česte transakcije je u praksi vjerojatno nemoguće ili na granici izvedivosti.

Ako dobivaš kamatu u cryptu, a nema prodaje tj. nemaš konkretnu cijenu, onda si osnovicu poreza računaš po nekom konzistentnom tečaju (recimo close cijena na uvijek istom exchange-u za taj dan).

Za staking se koliko vidim u drugom threadu sad nedavno pojavilo mišljenje Porezne gdje kažu (bez trunke razmišljanja o praktičnosti) da se sva dobit od stakinga oporezuje kao drugi dohodak. Dakle, za svaku dobit od stakinga... treba uplaćivati mirovinsko, zdravstveno... iskreno uopće se ne isplati zajebavati sa stakingom i prijavljivati porez, isto kao ni mining, totalno su paralizirali obje djelatnosti s komplikacijama oko poreza.

https://bitcointalksearch.org/topic/m.57947453

Inače, nisam još stigao prožvakati kompletno mišljenje, je li ga netko gledao i ima li kakve zaključke?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
October 07, 2021, 04:26:41 PM
Zadnja uplata mi je bila prije cca tjedan dana. Koliko sam shvatio, trebam čekati 2 godine od te zadnje uplate ako želim sve isplatiti bez poreza.
Mijenjanje u usdt se ne broji u smislu da tek kada sam sve zamjenio u usdt, počinje teći 2 godine?

Trebaš čekati 2 godine od svake uplate. Dakle ako kupuješ crypto u dva navrata u razmaku od mjesec dana, glavnicu i svu zaradu od prve kupovine možeš izvaditi mjesec dana prije glavnice i zarade od druge kupovine. Ako si hoćeš pojednostavniti stvari, da, ako čekaš dve godine od zadnje uplate, onda si siguran da ne moraš platiti porez.

Također, ako imam na metamasku nešto, pošaljem lovu nazad na mjenjačnicu, moram li čekati 2 godine od kada sam prebacio s metamaska ili 2 godine od kada sam uplatio na metamask preko mjjenjačnice to što vadim.

Kad prebacuješ novce okolo, to na nikakav način ne utječe na porez, jer kod prebacivanja nisi kupovao niti prodavao. Isto tako je potpuno nebitno kada si s mjenjačnice prebacio sebi na tekući i u koliko navrata - bitno je kada si prodao, i time ostvario kapitalni dobitak.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
September 30, 2021, 04:06:15 AM
@Daniel91: Da vidio sam ovo, a da kužim nešto previše i nekužim, morat ću opet da čitam ovo. Ovo čisto sumnjam da iko radi da svaki dan plaća porez na majnanje.

Pa, naravno da ne. Zato sam i predložio plaćanje poreza po osnovi kapitalnih dobitaka ako želiš barem kakvu-takvu sigurnost.


Problem je što ne možeš sam birati porez koji želiš plaćati.
Ako su crypto sredstva stečena bilo kakvim radim poput rudarenja ili signature kampanje, tada moraš platiti porez na drugi dohodak (u roku od 15 dana od trenutka kad primiš sredstva u svoj crypto novčanik) a ne porez na kapitalnu dobit (koji ide do kraja veljače za prethodnu godinu).
A za tzv. ''profesionalne'' crypto rudare, kojima je to glavni izvor prihoda, porezna očekuje da to prijave kao svoju djelatnost tj. registriraju se.
Tako da, za investitore u crypto rješenje je relativno ok jer je porezna samo ''prepisala'' pravila za ''klasične'' ulagače, ali sve one koji stječu crypto nekim radom, porezna ih tretira kao neke honorarce i pokušava primijeniti pravila za honorarni rad, što je kod crypta zapravo neživotno i prekomplicirano.
Puno bi bilo bolje da nam uvedu neki paušal kao iznajmljivačima apartmana na moru ali očito ne postoji ''politička volja'' za tim.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
September 29, 2021, 08:07:59 PM
Pozdrav ekipa,

bavim se flippanjem NFT-a, kao što vjerojatno znate NFT bubble raste i zarada je dobra, naravno u interesu mi je cash out te plaćanje poreza. Zadnjih par dana sam malo istraživao o navedenoj temi te imam dva pitanja.

1.) Quote : ''Uz JOPPD obrazac, bilo osobno u poreznoj bilo preko e-Porezne, ne predaje se dodatna dokumentacija niti FIFO evidencija koju ste obvezni voditi; međutim, Porezna dokumentaciju i FIFO evidenciju može zatražiti naknadno''

U mome slučaju imam između 5000-6000 odrađenih transakcija, hoću li trebati dokazati svaku transakciju posebno ako to zatraže? Postoji li mogućnost da im dam pristup accountu gdje flippam NFT's da im lakše bude potvrditi legitimitet transakcija (makar mislim da će im trebati oko par mjeseci te ništa neće shvatit  Grin).

2.) Quote : ''poreznu upravu ne zanima promjene tipa BTC -> ETH, samo promjene u fiat valute (kune, dolar…).''

Zanima me, kupovao sam NFT's od drugih ljudi preko Paypala te za transakciju koristio binace cc, koja automatski pretvori korištenu kriptovalutu na cc u fiat, bi li trebao plaćati porez za svaku navedenu transakciju ovim putem ili se to radi samo pri prebacivanju kripto - fiat na svoj bankovni račun / karticu?

Unaprijed Vam se zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći.
legendary
Activity: 1568
Merit: 2581
Top Crypto Casino
September 28, 2021, 02:16:47 PM
@Daniel91: Da vidio sam ovo, a da kužim nešto previše i nekužim, morat ću opet da čitam ovo. Ovo čisto sumnjam da iko radi da svaki dan plaća porez na majnanje.

Pa, naravno da ne. Zato sam i predložio plaćanje poreza po osnovi kapitalnih dobitaka ako želiš barem kakvu-takvu sigurnost.
member
Activity: 340
Merit: 19
September 28, 2021, 12:33:31 PM
@Daniel91: Da vidio sam ovo, a da kužim nešto previše i nekužim, morat ću opet da čitam ovo. Ovo čisto sumnjam da iko radi da svaki dan plaća porez na majnanje.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
September 28, 2021, 11:45:12 AM

Ako su međutim sredstva zarađena na drugi način, nekakvim radom kao što su npr. rudarenje ili pisanje u signature kampanjama, tada se čim bilo kakva sredstva sjednu na btc ili crypto novčanik, to odmah treba prijaviti poreznoj i platiti porez, bez obzira što sredstva nisu pretvorena u fiat.
OVaj zadnji dio muči sve nas ali eto, nema tu pomoći  Grin

Kako odma, jel se svaki dan treba ići u poreznu i plaćati porez? Stvarno mi je nelogično i nejasno. Evo ja čekam Helium i PlanetWatch minere i nakon što mi dođu ja trebam svaki dan ići u poreznu i plaćati porez a te tokene i dalje držim na svom walletu? Ako to ide svaki dan cjena tokena nikad neće biti ista, pa recimo ako token opadne u trenutnu nakon što ga prebacim u FIAT istada da sam platio poreza više nego što sam trebao, a i ako naraste bit će suprotno? Šta se desi ako taj coin propadne? zar onda nebi i država trebala vratit plaćeni porez na nešto što smo platili, a više nepostoji?

Da vas pitam dali sevjate na kompijuter svaku uplatu koju ste radili, svaku transakciju, ili napravite screen shot prije nego podignete novac sa crypta, pa im tako predate?

Ja sad gledam u ovih par mjeseci što sam u ovom svjetu imam stvarno dosta transakcija i kada bi ih sve redom gledao pogubio bi se u njima kako i šta sam radio. Mislim kako povezat neku uplatu sa nekim coinom kojeg se pretvara u FIAT? zvuči gotovo pa nemoguće

Sukladno objašnjenu od porezne, svaki primitak stečen nekim radom, čak i ako nije isplaćen u kunama već u nečem drugom, u roku od mislim 15 dana trebalo bi preko joopd obrasca prijaviti poreznoj i platiti porez po osnovi drugog dohotka.
Naravno da je taj zakon o drugom dohotku kreiran prije svega za ljude koji rade u firmama i usput zarađuju u fušu radeći neke webstranice, programiraju i sl. kao honorarci a s obzirom da se država jako sporo prilagođava ''novim realnostima'' i valjda misle da crypto zarađuje jako mali broj ljudi i da to nije nešto što treba žurno rješavati i tražiti nove modalitete prijave i plaćanja poreza,  jednostavno su preuzeli ta pravila za honorarce i očekuju da ih se pridržavaju i ljudi koji kroz neku svoju aktivnost zarađuju crypto.
Oporezivanje kod trgovanje cryptom su jako dobro riješili ali ovaj dio kod zarađivanja crypta i drugog dohotka je apsolutna katastrofa, potpuno neživotno i jako komplicirano rješenje, jer mnogima neka crypto sredstva sjedaju doslovno svaki dan a ne jednom mjesečno kao kod ''klasičnih'' honoraraca na koje se taj zakon zapravo i odnosi, i sigurno će porezna 99 % nas otjerati u poreznu ilegalu sa ovim a praktički je 99 % nas već u poreznom prekršaju koji zarađujemo kroz signature kampanje i sl. i što sad? Grin
Srećom pa je sve više crypto mjenjačnica gdje do 15 000 kn možeš prodati crypto bez dokumenata.
Problem će jedino nastati kada odlučiš s tim sredstvima kupiti kuću auto ili brod  Grin

EDIT: Sve ovo sam direktno provjerio sa poreznom (tako da ne govorim napamet) a nejasnoće je objasnio naš stručnjak Domchi u ovoj temi: https://bitcointalksearch.org/topic/odgovor-porezne-o-cryptu-5331847
member
Activity: 340
Merit: 19
September 28, 2021, 11:17:10 AM

Ako su međutim sredstva zarađena na drugi način, nekakvim radom kao što su npr. rudarenje ili pisanje u signature kampanjama, tada se čim bilo kakva sredstva sjednu na btc ili crypto novčanik, to odmah treba prijaviti poreznoj i platiti porez, bez obzira što sredstva nisu pretvorena u fiat.
OVaj zadnji dio muči sve nas ali eto, nema tu pomoći  Grin

Kako odma, jel se svaki dan treba ići u poreznu i plaćati porez? Stvarno mi je nelogično i nejasno. Evo ja čekam Helium i PlanetWatch minere i nakon što mi dođu ja trebam svaki dan ići u poreznu i plaćati porez a te tokene i dalje držim na svom walletu? Ako to ide svaki dan cjena tokena nikad neće biti ista, pa recimo ako token opadne u trenutnu nakon što ga prebacim u FIAT istada da sam platio poreza više nego što sam trebao, a i ako naraste bit će suprotno? Šta se desi ako taj coin propadne? zar onda nebi i država trebala vratit plaćeni porez na nešto što smo platili, a više nepostoji?

Da vas pitam dali sevjate na kompijuter svaku uplatu koju ste radili, svaku transakciju, ili napravite screen shot prije nego podignete novac sa crypta, pa im tako predate?

Ja sad gledam u ovih par mjeseci što sam u ovom svjetu imam stvarno dosta transakcija i kada bi ih sve redom gledao pogubio bi se u njima kako i šta sam radio. Mislim kako povezat neku uplatu sa nekim coinom kojeg se pretvara u FIAT? zvuči gotovo pa nemoguće
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
September 28, 2021, 10:11:52 AM
Kad tocno je dodan ovaj zadnji dio? Ako se ne varam, tog nije bilo u prvom prijedlogu zakona ili kak vec to nazvati.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
September 28, 2021, 08:54:43 AM
Pozdrav.

Ima li itko iskustva s prijavom poreza za DEFI farm, lending ili staking.


Nemam konkretno iskustvo ali ja to ne bih radio. Prijavi porez kada radiš konverziju u fiat, plati 10% i svi sretni i zadovoljni. Ne može te nitko tužiti za izbjegavanje plaćanja poreza ili poreznu utaju.
Bar ja tako mislim.


Koliko sam ja do sada shvatio z objašnjenja porezne, postoje 2 glavna načina stjecanja bitcoina.
Ako se bitcoin i druge cryptovalute stječu trgovanjem, stejkanjem i sl. tada je to zakonski izjednačeno sa investoranjem i ako se sredstva drže na burzi ili u digitalnom novčaniku ne treba ih prijavljivati poreznoj već tek kada se sredstva pretvaraju u fiat i povlače na bankovni račun.
Ako su se sredstva držala dulje od 2 godine, tada se samo radi prijava porznoj ali se ne plaća porez a ako su sredstva povučena ranije plaća se porez na kapitalnu dobit od 10 % plus prirez.
Ako su međutim sredstva zarađena na drugi način, nekakvim radom kao što su npr. rudarenje ili pisanje u signature kampanjama, tada se čim bilo kakva sredstva sjednu na btc ili crypto novčanik, to odmah treba prijaviti poreznoj i platiti porez, bez obzira što sredstva nisu pretvorena u fiat.
OVaj zadnji dio muči sve nas ali eto, nema tu pomoći  Grin
legendary
Activity: 1568
Merit: 2581
Top Crypto Casino
September 27, 2021, 05:44:28 PM
Pozdrav.

Ima li itko iskustva s prijavom poreza za DEFI farm, lending ili staking.


Nemam konkretno iskustvo ali ja to ne bih radio. Prijavi porez kada radiš konverziju u fiat, plati 10% i svi sretni i zadovoljni. Ne može te nitko tužiti za izbjegavanje plaćanja poreza ili poreznu utaju.
Bar ja tako mislim.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
September 27, 2021, 12:48:09 PM
Pozdrav.

Ima li itko iskustva s prijavom poreza za DEFI farm, lending ili staking.

Koliko sam uspio pročitati; recimo za lending bi trebalo bilježiti na dnevnoj razini za tekući mjesec (30 dana).

Treba li platiti porez, ako se ne događa konverzija u FIAT, već samo "glavnica" raste, tj. povećava se broj coinova koje netko posjeduje. Budući da se radi o compound interestu koji se događa svakih 30 min- 1 sat, kako bi se to bilježilo?

Uzme se recimo interval od 24 h, bilježi se recimo svakog dana u 20:00 h, te se razlika u dobivenim coinovima bilježi kao kamata? Primjerice; ulog na početku bio 100 coinova, 1. dan 102 (= rast od 2), 2. dan ... itd do 30. dana.

Treba li plaćati 20, 30, 40 % poreza na tu "kamatu" (porast coinova)? Ili ako se i tu ne vadi 2 godine, ne treba platiti.

Zahvaljujem na odgovorima.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
September 20, 2021, 09:21:26 AM
Pozdrav!
Molim Vas ako ima netko da mi odgovori na pitanje, da ne iščitavam sve stranice, nešto sam uspio preletiti ali trebalo bi mi bar 6 radnih dana da to pročitam, što u konačnici i budem, ali kroz duži vremenski period.

Zadnja uplata mi je bila prije cca tjedan dana. Koliko sam shvatio, trebam čekati 2 godine od te zadnje uplate ako želim sve isplatiti bez poreza.
Mijenjanje u usdt se ne broji u smislu da tek kada sam sve zamjenio u usdt, počinje teći 2 godine?
Također, ako imam na metamasku nešto, pošaljem lovu nazad na mjenjačnicu, moram li čekati 2 godine od kada sam prebacio s metamaska ili 2 godine od kada sam uplatio na metamask preko mjjenjačnice to što vadim.

Puuno hvala!!!! Smiley Smiley
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
September 18, 2021, 06:07:36 AM
Zanimljivo je da iako sam anonimno prodao btc za gotovo 100 000 kn ove godine u crypto mjenjačnicama i uplatio ih kao ''polog gotovine'' na svoj bankovni račun, da bih mogao kupiti udjele u 1 investiciji u real sektoru, start up-u, do sada me nitko ništa nije pitao ni u banci ni u poreznoj.
Da li sam prošao ''ispod radara'' li su spori pa još nisu došli do mene, nemam pojma.

Izvadio sam lovu iz crypta i kupio za te novce stan 2017., sve legalno i preko tekućeg, još me nitko ništa nije pitao. Smiley

Naravno, ovaj ''stari'' wallet neću moći još dugo koristiti kao ''kviska'' pa se iskreno nadam da porezna zastara zaista ide nakon 6 godina, jer će mi to stvarno ''olakšati'' život.
Domchi, možeš li objasniti ovo pravilo zastare nakon 6 godina?

Nažalost ne znam ništa više osim tih 6 godina koje pišu u zakonu, a na sreću nemam ni osobnih iskustava. Smiley

Inače, također iz odgovora porezne proizlazi da se zarada od signature kampanja mora prijavljivati u roku 8 ili 15 dana, čini mi se, čak i ako se crypto sredstva ne pretvore u fiat već ostanu na crypto novčaniku, treba se i prijaviti u registar poreznih obveznika, nositi ispunjen joopd obrazac u poreznu ili prijaviti preko e- porezne... ukratko, prekomplicirano i potpuno neživotno po mojem mišljenju.
Bilo bi bolje da nam odrede neki paušal kao za iznajmljivače apartmana na moru.

Da ispričam jedno moje iskustvo s porezima, sad kad sam to nakon pola godine navlačenja konačno raspetljao.

Dakle, prijavljivao sam JOPPD svaki mjesec, i početkom godine sam jedan mjesec zeznuo u izračunu pa sam greškom uplatio 200tinjak kn previše. OK, ništa, predam ispravljeni JOPPD, i postoji u e-Poreznoj stanoviti SNU sustav (koji radi samo tokom radnog vremena Smiley ) preko kojeg se može zatražiti povrat preplate da me e-građanin ne gnjavi svaki mjesec da imam neuparene uplate. Pokušam predati zahtjev za povrat preplate, i dobijem grešku da mi neće vratiti novce jer imam neke neplaćene kamate. Nakon mejlanja s Poreznom, par mjeseci kasnije, ispadne da je riječ o nekoj kamati od tridesetak lipa. OK, dam zahtjev preko SNU sustava da se plati tih tridesetak lipa, i pokušam napraviti povrat - i opet ista greška. Zovem svog poreznog referenta, i žena mi kroz nekoliko konverzacija pristojno objasni da - ne zna. Može li me uputiti na osobu koja bi trebala znati? Pa, ne, ona je definitivno kontakt za takve stvari, ali zbilja ne zna zašto se sustav tako ponaša. Na kraju sam prokljuvio da ako probam dati nalog na iznos koji je veći od kamate a manji od preplate, dobijem specifičniju poruku o greški u kojoj piše koliko sam točno dužan kamata - 0,02 lipe. OK, platim i to, i onda mi iduće iskoči da sam dužan 70ak kn. OK, platim i to. Onda mi je još jednom iskočio originalni iznos od tridesetak lipa, platio sam i to, i onda sam si konačno uspio preostali iznos isplatiti natrag.

Otkud te kamate? Zašto sam morao platiti četiri različita iznosa za kamate jedan za drugim? Nitko ne zna... u e-Poreznoj na dva različita mjesta gdje bih očekivao da piše da sam dužan neki porez cijelo vrijeme ne piše da postoji neki neplaćeni porez. Do trenutka kad sam imao preplatu poreza, sve je bilo OK. Koliko ja znam i imam u svojoj evidenciji skupa s platnim nalozima, sve prethodne JOPPD-ove sam uredno i u roku platio, bio je samo jedan gdje sam kasnio jedan dan, zbog toga što je bio praznik pa NKS nije radio.

Zaključak? Bolje ne prijaviti porez, jer će te inače birokracija žvakati mjesecima dok je se ne oslobodiš. Da sam barem mogao jednostavno im ostaviti tih 200 kn, manje bi me koštalo, ali ni to nisu dali jer... valjda ne postoji obrazac za to.

Hvala ti na ovom podijeljenom iskustvu iz porezne
I ja sam imao slično iskustvo zbog kojeg sam, kao i ti, ''požalio'' što sam uopće imao posla sa poreznom.
To je bilo prije desetak godina kada sam radio jedan honorarni posao na Internetu i s obzirom da je jedina opcija isplate bila direktno na moj bankovni račun, shvatio sam da nema druge nego taj prihod prijaviti poreznoj.
Ispalo je da tada u poreznoj uopće nisu imali internetsku zaradu kao posebnu kategoriju, nisu imali ni šifru za to pa su me slali od šaltera do šaltera, od jednog voditelja do drugog, i tako tjednima...
Kao i tebi, došlo mi muka od svega toga i rekao sam sam tebi, nikad više  Grin
Na kraju su mi predložili da taj prihod prijavim kao autorski honorar, kao da sam prodao svoje umjetničko djelo u inozemstvu  Cheesy Cheesy
jr. member
Activity: 35
Merit: 2
September 17, 2021, 06:10:49 AM

Jep, daleko najbolje rješenje.

Super prijedlog koji bi ja odmah potpisao samo ne znam kako rješavaju AML zakone. Valjda ako im daš 10% zažmire na to ili pak te dvije stvari nisu povezane pa te netko opet može pitati otkud ti lova kada kupiš kuću a odgovor isplatio iz kripta nije dovoljno dobar ako nemaš dokaz da si taj kripto i kupio.

Žena ima slovensko držaljanstvo pa nek uvedu to da je pošaljem malo u deželu.

Ma ti AML zakoni su totalno sranje. Pazi sad ovo, ja mogu izvuć svu lovu iz kripta u kešu van, stavit u sef i zakopat ga u vrt. Izmislit neke radove, iskopat sef, prijavit pronađenu ostavinu od lude babe i na to platim 10% poreza i uredno položim na račun. Definitivno bi radije platio 10% poreza direktno na kripto dobit, al fala bogu imam i dosta vrta ako mi zatreba.

Samo pripazi na datum izdavanja novčanica, da ne bude da je baba već bila umrla. Grin

Jebemti jednom sam dizao ili polagao USD u banci, svaku novčanicu su popisivali, onaj serijski broj, sve živo.
Mislio bit gotov za 3 min, dobar dan dobar dan, ali odužilo se poprilično
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
September 15, 2021, 03:11:54 PM
Naime, prije nekoliko mjeseci sam na giveawayu dobio NFT jedne popularne kolekcije koju sam nedavno putem opensea platforme prodao za ETH. Taj ETH bih sad unovčio i iznos si putem bitcoin-mjenjačnice isplatio na tekući račun u HRK. Koliko sam ja iz postojećih dokumenata i mišljenja porezne shvatio, ja bih trebao utvrditi tržišnu vrijednost NFT-a u pitanju u trenutku kad sam ga dobio, na tu vrijednosti platiti porez na nasljedstva i darove po stopi 4% (ili se ovo tretira kao nagradna igra?), te 10%+prirez za kapitalnu dobit na razliku od vrijednosti kad sam ju dobio i vrijednosti kada je unovčena (iznos isplaćen na račun)?

Recimo da se NFT prodao za 10 ETH (cijena ETH u vrijeme prodaje je $2.500). Kod određivanja tržišne vrijednosti u trenutku stjecanja NFT-a mogu li se pozvati na relevantne offere na openseu? Recimo da se radi o četiri offera:

[...]

Koji offer bi ja ovdje trebao uzeti kao relevantan za izračun tržišne vrijednosti u trenutku stjecanja?

Ne bih rekao da offer možeš uzeti kao tržišnu vrijednost. Mogu ja u oglasniku ponuditi 100 kn za Mona Lisu, pa to ne znači da je tržišna vrijednost Mona Lise zbog toga odjednom 100 kn. Da imaš zadnju vrijednost po kojoj je NFT prodan, to bi bila vrijednost, ali ovako što god da uzmeš nije realna cifra.

Predlažem ti da pitaš poreznog savjetnika, pogotovo ako je riječ o većem iznosu...

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
September 15, 2021, 02:59:52 PM
Ima hrpa različitih načina stakeanja ali za neki klasični poput ETH/ADA(mijenjačnica/wallet delegacija) zar nije i tehnički točno tumačenje da je jedan dio vrijednosti stakea(A) koji običan korisnik primi zapravo "stock split"? Jer doslovno nastaju novi tokeni koji se dodijeljuju ali samo određenima.
A drugi dio stakea(B) se dobiva od feejeva transakcija pa se teoretski može smatrati kao ovo što si opisao(kamata/dividenda ali nikad novčano isplaćena) ili čak opet kao (A) ako se smatra da su feejevi potrošeni(plaćeni su sustavu, na neki način burnani i nisu dostupni otvorenom marketu sve do iduće stake isplate) pa mi se čini i izglednije da sustav zapravo i njihovu vrijednost "stock splita".

Naravno kao što kažeš trenutno je nedefinirano ali ima li ova pretpostavka smisla kao i tvoje ili postoji nešto što ju u potpunosti pobija?

OK, ali kod stock splita vlasnik ostaje isti (nema "otuđenja"), i ukupna vrijednost dionica ostaje ista, a ovdje očito nastaju novi tokeni i/ili stari mijenjaju vlasnika. Ako idemo u tom smjeru, više bih povukao paralelu sa izdavanjem novih dionica kojima onda platiš CEO-a, barem za ove novostvorene. Ako ide iz feejeva, onda je očito promjena vlasnika, pa je daljnje pitanje je li to plaćanje nekog rada... ali u tom smjeru po meni leže komplikacije i ne vidim baš neka praktična rješenja. Radije bih išao u smjeru kamata, jer doslovce imaš oročenje, i dobiješ neke novce na temelju toga što si prethodno oročio glavnicu.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
September 15, 2021, 02:46:13 PM
Zanimljivo je da iako sam anonimno prodao btc za gotovo 100 000 kn ove godine u crypto mjenjačnicama i uplatio ih kao ''polog gotovine'' na svoj bankovni račun, da bih mogao kupiti udjele u 1 investiciji u real sektoru, start up-u, do sada me nitko ništa nije pitao ni u banci ni u poreznoj.
Da li sam prošao ''ispod radara'' li su spori pa još nisu došli do mene, nemam pojma.

Izvadio sam lovu iz crypta i kupio za te novce stan 2017., sve legalno i preko tekućeg, još me nitko ništa nije pitao. Smiley

Naravno, ovaj ''stari'' wallet neću moći još dugo koristiti kao ''kviska'' pa se iskreno nadam da porezna zastara zaista ide nakon 6 godina, jer će mi to stvarno ''olakšati'' život.
Domchi, možeš li objasniti ovo pravilo zastare nakon 6 godina?

Nažalost ne znam ništa više osim tih 6 godina koje pišu u zakonu, a na sreću nemam ni osobnih iskustava. Smiley

Inače, također iz odgovora porezne proizlazi da se zarada od signature kampanja mora prijavljivati u roku 8 ili 15 dana, čini mi se, čak i ako se crypto sredstva ne pretvore u fiat već ostanu na crypto novčaniku, treba se i prijaviti u registar poreznih obveznika, nositi ispunjen joopd obrazac u poreznu ili prijaviti preko e- porezne... ukratko, prekomplicirano i potpuno neživotno po mojem mišljenju.
Bilo bi bolje da nam odrede neki paušal kao za iznajmljivače apartmana na moru.

Da ispričam jedno moje iskustvo s porezima, sad kad sam to nakon pola godine navlačenja konačno raspetljao.

Dakle, prijavljivao sam JOPPD svaki mjesec, i početkom godine sam jedan mjesec zeznuo u izračunu pa sam greškom uplatio 200tinjak kn previše. OK, ništa, predam ispravljeni JOPPD, i postoji u e-Poreznoj stanoviti SNU sustav (koji radi samo tokom radnog vremena Smiley ) preko kojeg se može zatražiti povrat preplate da me e-građanin ne gnjavi svaki mjesec da imam neuparene uplate. Pokušam predati zahtjev za povrat preplate, i dobijem grešku da mi neće vratiti novce jer imam neke neplaćene kamate. Nakon mejlanja s Poreznom, par mjeseci kasnije, ispadne da je riječ o nekoj kamati od tridesetak lipa. OK, dam zahtjev preko SNU sustava da se plati tih tridesetak lipa, i pokušam napraviti povrat - i opet ista greška. Zovem svog poreznog referenta, i žena mi kroz nekoliko konverzacija pristojno objasni da - ne zna. Može li me uputiti na osobu koja bi trebala znati? Pa, ne, ona je definitivno kontakt za takve stvari, ali zbilja ne zna zašto se sustav tako ponaša. Na kraju sam prokljuvio da ako probam dati nalog na iznos koji je veći od kamate a manji od preplate, dobijem specifičniju poruku o greški u kojoj piše koliko sam točno dužan kamata - 0,02 lipe. OK, platim i to, i onda mi iduće iskoči da sam dužan 70ak kn. OK, platim i to. Onda mi je još jednom iskočio originalni iznos od tridesetak lipa, platio sam i to, i onda sam si konačno uspio preostali iznos isplatiti natrag.

Otkud te kamate? Zašto sam morao platiti četiri različita iznosa za kamate jedan za drugim? Nitko ne zna... u e-Poreznoj na dva različita mjesta gdje bih očekivao da piše da sam dužan neki porez cijelo vrijeme ne piše da postoji neki neplaćeni porez. Do trenutka kad sam imao preplatu poreza, sve je bilo OK. Koliko ja znam i imam u svojoj evidenciji skupa s platnim nalozima, sve prethodne JOPPD-ove sam uredno i u roku platio, bio je samo jedan gdje sam kasnio jedan dan, zbog toga što je bio praznik pa NKS nije radio.

Zaključak? Bolje ne prijaviti porez, jer će te inače birokracija žvakati mjesecima dok je se ne oslobodiš. Da sam barem mogao jednostavno im ostaviti tih 200 kn, manje bi me koštalo, ali ni to nisu dali jer... valjda ne postoji obrazac za to.
Pages:
Jump to: