Isto tako, nedefinirano, i nisu odgovorili na postavljeno pitanje.
Osobno bih ga smatrao ili kamatom (kao kod kamata na štednju) ili dividendom (jer se može tumačiti da si jedan od dioničara u DAO-u). Oboje je 10%+prirez, samo je malo različita papirologija i rok u kojem to moraš prijaviti i platiti; za kamate je unutar 30 dana, a za dividende ako se dobro sjećam unutar 8 dana.
Budući da je nedefinirano, postoji još jedan način na koji se ovome može pristupiti, a to je da kažeš da budući da nije propisan zakonski temelj po kojem se može platiti porez na staking, i jednostavno ne platiš porez na to, računajući da nemaju zakonske osnove goniti te za to.
Mislim da ta vrsta poreznog neposluha nama Hrvatima ne bi škodila, svi cijelo vrijeme sebe same maltretiramo kako navući zakon da se nekako pokrijemo, i to je donekle razumljivo budući da si kriv ako nisi platio porez bez obzira što zakon nije jasan, ali isto tako, Porezna je tu da nama bude servis na usluzi, jer smo mi ti koji je plaćamo. Ovo što se sada događa, da se Poreznu treba vući za skute i tražiti dopuštenje da se nekako plati porez, je zapravo krajnje naopaka situacija.
Ima hrpa različitih načina stakeanja ali za neki klasični poput ETH/ADA(mijenjačnica/wallet delegacija) zar nije i tehnički točno tumačenje da je jedan dio vrijednosti stakea(A) koji običan korisnik primi zapravo "stock split"? Jer doslovno nastaju novi tokeni koji se dodijeljuju ali samo određenima.
A drugi dio stakea(B) se dobiva od feejeva transakcija pa se teoretski može smatrati kao ovo što si opisao(kamata/dividenda ali nikad novčano isplaćena) ili čak opet kao (A) ako se smatra da su feejevi potrošeni(plaćeni su sustavu, na neki način burnani i nisu dostupni otvorenom marketu sve do iduće stake isplate) pa mi se čini i izglednije da sustav zapravo i njihovu vrijednost "stock splita".
Naravno kao što kažeš trenutno je nedefinirano ali ima li ova pretpostavka smisla kao i tvoje ili postoji nešto što ju u potpunosti pobija?