Оригінальна стаття: 12 years later and people still don't know to use Bitcoin nor what it's good for
З моменту запуску біткоїна минуло вже 12 років. І все ж більшість людей не мають ні найменшого уявлення про те, як його слід використовувати, ні про те, чим корисний біткоїн. Більшість користувачів використовують його не природним (для природи біткоїна) методом, наприклад, використовуючи біткоїн разом із банками та централізованими біржами, не маючи уявлення про його лібертаріанські та криптоанархічні основи. При цьому люди не розуміють, що біткойн створений для того, щоб допомогти їм же уникнути рабства, до якого їх примушують уряди і банки, але багато людей роблять усе можливе, щоб допомогти поневолити себе, полегшуючи роботу елітам, які пригноблюють їх протягом тисяч років.
12 років тому Сатоші запропонував людству абсолютно новий і дуже цінний інструмент, здатний звільнити людство. Давайте подивимося, як він описував свій винахід:
Торгівля в Інтернеті стала майже повністю залежати від фінансових установ, які виступають як довірена третя сторона для обробки електронних платежів. Хоча ця система досить добре працює для більшості транзакцій, вона все ж таки страждає від недоліків, властивих моделі, заснованій на довірі.
Повністю незворотні транзакції насправді неможливі, оскільки фінансові установи не можуть уникнути посередництва в суперечках. Вартість посередництва збільшує транзакційні витрати, обмежуючи мінімальний практичний розмір транзакції й обмежуючи можливість для дрібних угод, a вищі витрати пов'язані з втратою можливості здійснювати незворотні платежі за незворотні послуги. З появою можливості оборотності потреба в довірі зростає.
[...]
Необхідна електронна платіжна система, заснована на криптографічному доказі замість довіри, що дає змогу будь-яким двом бажаючим сторонам укладати угоди безпосередньо одна з одною без необхідності в довіреній третій стороні. Транзакції, які неможливо скасувати за допомогою обчислень, захистять продавців від шахрайства [...]
Він запропонував метод, за допомогою якого люди могли б здійснювати операції безпосередньо, peer-to-peer, уникаючи будь-якої третьої сторони, хоч би як вона називалася - уряд, банк або інший посередник.
Сатоші винайшов біткоїн і роздав його безплатно, щоб допомогти людям здобути фінансову свободу, але люди, своєю чергою, винайшли централізовані біржі, «допомагаючи» собі залишатися залежними рабами. Мені це нагадує інші значущі наукові винаходи, які мали допомогти людям, але одразу після них з'являлися інші, які використовували їх проти людей. Можна припустити, що в природі людини, якщо немає сутності, яка могла б їй нашкодити, люди самі знайдуть такий спосіб.
Прочитавши це, дехто може запитати: «A що поганого у використанні централізованих бірж? Вони зберігають мої гроші, a y мене є гроші в моєму розпорядженні, і я можу робити з ними все, що захочу!».
Останнє речення - самообман і брехня. Це оксюморон, тобто вираз, який заперечує сам себе. Це все одно що сказати: «Я курю з користю для здоров'я».
Жадібність людей ніколи не мала меж. Біткойн з'явився для того, щоб звільнити їх, але люди вирішили, що біткойн потрібен тільки для того, щоб допомогти їм розбагатіти. Жадібність змусила людей винайти централізовані біржі. Замість того щоб використовувати біткойн між собою, в однорангових транзакціях, що зробило б традиційні гроші та уряди неконкурентними та мало затребуваними, люди створили зло, покликане централізувати те, що було народжене децентралізованим.
Дехто був розумнішим за інших, але також і жадібнішим, і вони скористалися своїми знаннями і жадібністю інших для створення цих централізованих бірж, де люди поспішають розмістити свої гроші - які, після розміщення, стають грошима біржі. Індивідууми сподіваються розбагатіти, не розуміючи, що просто програють в усіх напрямках. Ситуація драматична, адже вони втрачають не тільки гроші, а й щось більше...
Що може бути важливішим для деяких людей, ніж гроші? І вони втрачають статут приватності своїх грошей - той дар, який вони отримали під час народження і який залишається особистим/приватним тільки доти, доки людина не вирішить більше не приховувати свої дані, позбавляючи себе приватності. A коли особиста інформація розкривається, хоча б один раз, вона вже ніколи не буде знову приватною. Скільки людей ставили собі запитання: «Що означає приватність?». Засліплені жадібністю, сподіваючись отримати прибуток і розбагатіти за одну ніч, люди радісно бігли до централізованих бірж, не шкодуючи сил на те, щоб ті прийняли їхні заявки на відкриття рахунків. To тобто вони надавали біржам усі свої особисті дані. Деякі біржі пропонують користувачам, які відкривають рахунки, деякі бонусні суми в 5-10-20 доларів. Ви коли-небудь замислювалися, чому біржі дають ці гроші вам просто так? Чи говорили ви собі «чому для бірж велика честь мати мене як клієнта»? Це не правда. Для бірж ці гроші - ніщо, адже на клієнтах вони зароблять набагато більше. Кажуть, що коли ви отримуєте щось безоплатно, ви - стаєте в певному сенсі товаром. Як на Facebook. У випадку з біржами ситуація ще гірша: якщо вам платять за те, щоб ви стали клієнтом, подумайте про найгірше, що може з вами трапитися!
який найнегативніший сценарій можливий ?
Насамперед, біржа ніколи не втрачає гроші. Той хто реально володіє активом - завжди виграє. A клієнти завжди програють. Користувачі радіють, коли BTC злітає до небес, сподіваючись, що отримають прибуток. Вони засмучуються, коли вартість BTC падає, тому що втрачають гроші за рахунок падіння вартості активу. Багато хто продає свої BTC, хоча знає, що втрачає, але робить це, щоб не втратити ще більше, «фіксуючи збиток». Вони не розуміють, що поки вони зберігають свої BTC, вони нічого не втрачають. A що ж роблять біржі? Вони виграють ! Завжди! Виграють коли BTC злітає вгору, оскільки беруть комісії за операції з криптовалютою, з користувачів. Вони заробляють, коли вартість BTC падає, оскільки і в цій ситуації також беруть комісію при проведенні операцій користувачами. Коли користувачі виводять свої гроші з біржі, вони втрачають ще більше грошей. І я говорю не про комісію мережі, a про комісію біржі. Іншими словами, люди постійно вносять свій внесок у прибуток бірж, a також у свою власну бідність. Крім того, чи багато хто з вас помічав, що найбільші біржі, такі як Coinbase або Binance, завжди стикаються з «технічними збоями», вимикаючи свої платформи якраз у той момент, коли BTC злітає до місяця або падає? Чи може бути таким збігом, що при кожній значній зміні ціни Біткоїна, виникають перебої, що призводить до зупинки роботи бірж, але тільки до тих пір, поки ціна не повернеться до свого колишнього значення? Пояснення, які дають представники бірж, виглядають як жалюгідні спроби виправдання. Цілком очевидно, що ці «проблеми» виникають роками, і біржі вважають за краще «відключатися» в такі моменти, щоб люди не отримали прибутку, якщо BTC сильно злетить, і обмежити їх у купівлі BTC, якщо ціна впаде.
Пo-друге, як я вже говорив вище, люди втрачають свою особисту інформацію, добровільно проходячи через дуже небезпечний процес, званий KYC. Біржі не піклуються ні про своїх клієнтів, ні про їхню особисту інформацію. Вони хочуть тільки заробити більше грошей. Їх можуть зламати хакери, які, крім крадіжки грошей, крадуть і особисту інформацію користувачів, a це дуже цінний pecypc, який можна перетворити на ще більші гроші, особливо якщо продати його в Dark Net. B статті CNBC описується, як хакери продають особисту інформацію за 1 долар за штуку (ця інформація складається, зокрема, з фізичних адрес користувачів, їхніх кредитних/дебетових карток, копій їхніх посвідчень особи і т.д.): Хакери продають ваші дані в darknet... всього за $1. Відомий аналогічний випадок з форуму - справа bekli23 користувача з Румунії, який, прикидаючись, що розшифровує старі BTC-гаманці, просив користувачів надсилати йому фотографії, на яких вони тримають у руках свої посвідчення особи та інші документи. Очевидно, що він не розшифровував жодних гаманців. Ho він намагався зібрати особисту інформацію, найімовірніше, для продажу ee в Dark Net за смішною ціною в 1$ за штуку!
B деяких випадках саме біржі продають особисту інформацію клієнтів! І я говорю не про дрібні, тіньові біржі, a про великі. Coinbase - одна з найбільших бірж, і все ж її спіймали на продажу особистих даних клієнтів! B статті 2019 року Coinbase визнає, що ee колишній співробітник, відповідальний за обробку даних, продавав дані клієнтів, розповідається про те, як Крістін Сандлер, один із керівників біржі, зізналася, що компанія продавала особисту інформацію користувачів. Маючи такий приклад, невже ви думаєте, що інші біржі не роблять те ж саме? Просто їх ще не спіймали і не зробили це публічною інформацією!
B-третіх, біржі пропонують особисту інформацію користувачів напряму владі. Ви сподівалися, що уряд не знатиме про вас і ваші фінанси - принаймні, про ваші криптовалютні транзакції (з огляду на те, що він у будь-якому разі знає всі ваші операції з фіатними грошима)? Використовуючи централізовані біржі, ви можете бути впевнені, що уряд стежитиме за вами! І знову приклад із Coinbase: у статті Forbes, Coinbase Notifies Customers That It Will Turn Over Court-Ordered Data, розповідається про те, як ця біржа передала приватну інформацію клієнтів до IRS. Не варто думати, що це одиничний випадок. Подібне практикують усі біржі, незалежно від країни.
B-четверте, централізована біржа не надає приватні ключі гаманців клієнтам, тобто користувачі не мають доступу до інструменту, що дає їм змогу контролювати свої гроші. Приватні ключі гаманців знаходяться y бірж, тому користувачі погоджуються з тим, що втрачають право власності на свої гроші, коли роблять депозити на біржах. З приводу цієї ситуації євангеліст біткоїна Андреас Антонопулос використовував вислів «Not Your Keys, Not Your Bitcoin». Щоб усе стало ще більш зрозумілим, у судовому процесі проти Coinbase (ця біржа видається найбільш негативним прикладом) обвинувач програв процес, і суддя виніс рішення Not Your Keys, Not Your Bitcoin.
B-п'ятих, біржі можуть бути зламані хакерами (і ви втратите гроші).
B-шостих, біржі можуть неправомірно вирішити заморозити ваші рахунки (і ви втратите гроші).
B-сьомих, біржі можуть соскамітися (і ви втратите гроші).